stop
Courtesy: TBD
Four Bison Boats Post Victories in Heats on First Day of Dad Vail Regatta
Release:   05/09/2014

PHILADELPHIA, Pa. (Schuylkill River) – Four Bucknell women’s rowing boats posted victories and all six Bison crews in action Friday at the Dad Vail Regatta advanced to the second day of the prestigious event. The varsity eight, junior varsity eight, lightweight four and freshman eight each finished first in their heats Friday, while the freshman four and varsity four also registered top-three showings.

The varsity eight, varsity four, freshman eight and freshman four will compete in Saturday morning’s semifinals, while the junior varsity eight and freshman four earned berths directly into their finals.

A total of seven Bison boats will be in action on Saturday as the lightweight eight is already slated to compete in its Saturday afternoon final as it goes for its fifth Dad Vail gold medal in the last six years.

Bucknell won the overall team points crown at the 2012 Dad Vail Regatta and finished second in the team standings last year.

Saturday’s Dad Vail competition kicks off at 7 a.m. The freshman four will be the Bison’s first boat in the water at 7:27 a.m.

Bucknell’s Saturday Schedule
7:27 a.m. – Freshman Four (semifinal)
8:09 a.m. – Freshman Eight (semifinal)
9:35 a.m. – Varsity Four (semifinal)
10:05 a.m. – Varsity Eight (semifinal)
2:33 p.m. – Junior Varsity Eight (final)
2:53 p.m. – Lightweight Four (final)
3:43 p.m. – Lightweight Eight (final)

Varsity Eight Results
Heat 2 (top two to semifinals, next two to repechage)
1. Bucknell – 6:31.397
2. Fordham – 6:33.397
3. Middlebury – 6:36.437
4. Delaware – 6:51.086
5. Chicago – 6:56.326

Varsity Eight Boat Lineup
Kathleen Hickes (coxswain)
Amanda Chikowski (8)
Amanda McCabe (7)
Victoria Kielty (6)
Lauren Veith (5)
Maya Martignetti (4)
Hannah Lindgren (3)
Sabine Sellers (2)
Andrea Seifert (1)

Junior Varsity Eight Results
Heat 1 (top two to final)
1. Bucknell – 6:36.454
2. Temple – 6:41.089
3. Saint Joseph’s – 6:46.649
4. Fairfield – 6:56.994
5. Dayton – 7:04.147
6. Pittsburgh – 7:40.735

Junior Varsity Eight Boat Lineup
Angelina Heyse (coxswain)
Annie Goldman (8)
Elizabeth Wilkey (7)
Amanda Pirri (6)
Helena Zatawski (5)
Kumari Lewis (4)
Sierra McCarron (3)
Margo Boyd (2)
Jaclyn Tules (1)

Varsity Four Results
Heat 6 (top three to semifinals)
1. Nova Southeastern – 7:18.045
2. Robert Morris – 7:22.969
3. Bucknell – 7:24.791
4. Fordham – 7:29.480
5. Duquesne – 7:43.667

Varsity Four Boat Lineup
Alexandra Meister (coxswain)
Carolina Elizalde(4)
Caroline Olsson (3)
Emma Sheehy (2)
Allison Raplee (1)

Lightweight Four Results
Heat 1 (top three to final)
1. Bucknell – 6:48.921
2. Lafayette – 7:00.977
3. Oklahoma City – 7:08.921
4. Tampa – 7:14.601
5. Iona – 8:03.704

Lightweight Four Boat Lineup
Sarah Shochat (coxswain)
Victoria Catharine (4)
Kirsten Fitch (3)
Christina Hanlon (2)
Jennifer Fish (1)

Freshman Four Results
Heat 7 (top two to semifinals)
1. Villanova – 7:50.860
2. Bucknell – 7:57.846
3. John Carroll – 8:05.158
4. Rochester – 8:11.374

Freshman Four Boat Lineup
Madeline Diamond (cox)
Mary Carbeck (4)
Noni Wurzweiler (3)
Isabella Fraim (2)
Ceara Maria Burns (1)

Freshman Eight Results
Heat 3 (top three to semifinals)
1. Bucknell – 6:52.181
2. Georgia Tech – 7:12.100
3. Wheaton – 7:29.872
4. Vassar – 7:50.659

Freshman Eight Boat Lineup

Jessica Buck (coxswain)
Isabella Morcos (8)
Caroline Muse (7)
Alexandra Presto (6)
Lauren Swanson (5)
Megan Mullin (4)
Amanda Brunick (3)
Madison Bonessi (2)
Sara Rosenberg (1)

Bison Vision

In the Herd- The Women's Basketball...
In the Herd- The No. 13 Men's Water...
In The Herd: Colgate Preview And...
In the Herd- The Bucknell Men's...
In the Herd- The Women's Basketball...
Baseball Pitcher Dan Weigel
Katelyn Miller
Audrey & Brad Dotson
Emma Levendoski
Incoming Women's Basketball Freshmen
Colgate at Bucknell
Football vs. Colgate- The Bison wrap...
Game of the Week- Men's Basketball...
Bucknell at Holy Cross Game...
Football at Holy Cross- The Bison...