Since 1970, Bucknell University has claimed 128 Academic All-Americans. This total ranks fifth among all Division I programs, behind only Nebraska, Notre Dame, Penn State and Stanford. In order to be considered for Academic All-America recognition, a student-athlete must be at least a sophomore and carry a minimum 3.30 grade-point average. Voting is conducted by the College Sports Information Directors of America (CoSIDA), first at the district level, then at the national level.

Following is a complete list of all of Bucknell's Academic All-America and Academic All-District II selections.

National Team

1970
David Hill, Baseball (1st team)
Gene Luccarelli, Football (2)

1971
David Hill, Baseball (1)
Gene Luccarelli, Baseball (1)

1972
Ray Linstrum, Baseball (3)
Doug Nauman, Football (1)
John Ondrasik, Football (1)

1973
John Dailey, Football (1)
Mark Nosal, Football (2)

1974
Mike Axe, Football (2)
Steve Leskinen, Football (1)
Paul Steinitz, Baseball (2)

1975
Larry Brunt, Football (1)
Mark Pursley, Football (2)

1976
Larry Brunt, Football (1)
Charlie Kuhns, Football (2)

1979
Len Klebanoff, Basketball (3)

1980
Jill Henry, Basketball (3)
Dave Hibbard, Football (2)

1981
Jill Henry, Basketball (1)

1981-82
National

Jenny Burke, Basketball (3)

District II
Jenny Burke, Basketball
Gary Fritz, Football
Dave Phillips, Football

1982-83
National

Jenny Burke, Basketball (3)
Jeff Inchalik, Baseball (1)

District II
Jenny Burke, Basketball
Mike Deckert, At-Large (Track & Field)
Lonnie Fertik, At-Large (Track & Field)
Ed Hughes, Football
Jeff Inchalik, Baseball
Don Leitzel, Baseball
Dennis Pysh, Football

1983-84
National

Dawn Becker, Softball (2)
Kelly Hoskins, At-Large (Track & Field/2)
Jeff Inchalik, Baseball (2)
Janet Unger, Softball (1)

District II
Dawn Becker, Softball
Mike Deckert, At-Large (Track & Field)
Kelly Hoskins, At-Large (Track & Field)
Jeff Inchalik, Baseball
Don Leitzel, Baseball
Rob Masonis, Baseball
Jane Mayer, Basketball
Diane Probst, Basketball
Scott Slifer, Baseball
Janet Unger, Softball
Hector Wong, Baseball

1984-85
National
Dawn Becker, Softball (2)
Shelley Farris, Volleyball (HM)
John Hamilton, Baseball (3)
Jeff Inchalik, Baseball (3)
Rob Masonis, Baseball (3)
Rob Masonis, Football (1)
Mike Morrow, Football (2)
Jim Rielly, Football (1)
Carol Rowland, Softball (1)

District II
Mark Allsteadt, Basketball
Dawn Becker, Softball
Shelley Farris, Volleyball
John Hamilton, Baseball
Jeff Inchalik, Baseball
Ann Kirwin, Basketball
Rob Masonis, Baseball
Rob Masonis, Football
Jane Mayer, Basketball
Michelle Miller, At-Large (Tennis)
Mike Morrow, Football
Diane Probst, Basketball
Jim Rielly, Football
Carol Rowland, Softball

1985-86
National

Ann Kirwin, Basketball (2)
John Hamilton, Baseball (2)
Dave Sciubba, Baseball (3)

District II
Cheryl Conrad, Volleyball
Ed Curran, At-Large (Wrestling)
Shelley Farris, Volleyball
Doug Fascuta, Football
Ann Kirwin, Basketball
John Hamilton, Baseball
Mike Morrow, Football
Andy Nezelek, Baseball
Dave Sciubba, Baseball
Ken Seibold, At-Large (Golf)
Scott Slifer, Baseball
Stacey Spitko, Basketball
Stacey Spitko, Softball

1986-87
National

Ann Kirwin, Basketball (2)
Mike Morrow, Football (1)
Dave Sciubba, Baseball (3)
Stacey Spitko, Basketball (2)
Stacey Spitko, Softball (1)
Jennifer Walz, Basketball (1)

District II
Mike Butts, Basketball
Shelley Farris, Volleyball
Doug Fascuta, Football
Bo Heiden, Basketball
Ann Kirwin, Basketball
Kathy Lynch, At-Large (Swimming)
Mike Morrow, Football
Dave Sciubba, Baseball
Stacey Spitko, Basketball
Stacey Spitko, Softball
Jennifer Walz, Basketball

1987-88
National

Mike Butts, Basketball (3)
Ed Curran, At-Large (Wrestling/1)
Bo Heiden, Basketball (2)
Joe Markulike, Baseball (2)
Stacey Spitko, Softball (1)
Jennifer Walz, Basketball (1)

District II
Mike Butts, Basketball
Ed Curran, At-Large (Wrestling)
Bo Heiden, Basketball
Joe Markulike, Baseball
Brian Murphy, Football
Stacey Spitko, Softball
Jennifer Walz, Basketball

1988-89
National

Mike Butts, Basketball (2)
Mike Dermer, Baseball (1)
Bo Heiden, Basketball (2)
Susan Lang, At-Large (Lacrosse/3)
Joe Markulike, Baseball (2)
Jennifer Walz, Basketball (1)
Steve West, At-Large (Track & Field/1)

District II
Mike Butts, Basketball
Mike Dermer, Baseball
Bo Heiden, Basketball
Susan Lang, At-Large
Joe Markulike, Baseball
Jennifer Walz, Basketball
Steve West, At-Large (Track & Field)

1989-90
National

Mike Dermer, Baseball (1)
Joe Markulike, Baseball (1) (National Academic All-American of the Year)
Kelly Marsh, At-Large (Track & Field/1)
Pete O'Brien, At-Large (Track & Field/3)

District II
Mike Dermer, Baseball
Ian DiBernardo, Football
Joe Markulike, Baseball
Kelly Marsh, At-Large (Track & Field)
Pete O'Brien, At-Large (Track & Field)
Dave Pflug, Football
Margaret Wilkes, At-Large

1990-91
National

Matt Deardorff, At-Large (Track & Field/1)
Kelly Marsh, At-Large (Track & Field/1)

District II
David Berardinelli, Football
Matt Deardorff, At-Large (Track & Field)
Dan Krewson, Baseball
Jeff Hart, Football
Kelly Marsh, At-Large (Track & Field)

1991-92
National
David Berardinelli, Football (1)
Matt Deardorff, At-Large (Track & Field/1)
Lisa Fink, Softball (3)
Bob Kelly, At-Large (Track & Field/2)
Patrick King, Basketball (2)
Jim Zervanos, Baseball (3)

District II
David Berardinelli, Football
Matt Deardorff, At-Large (Track & Field)
Ian DiBernardo, Football
Lisa Fink, Softball
Wendi Fitz, Softball
Jeff Hart, Football
Jack Kazanjian, Baseball
Bob Kelly, At-Large (Track & Field)
Patrick King, Basketball
Tom Martin, Football
Kathleen Sullivan
Larry Trout, Baseball
Jim Zervanos, Baseball

1992-93
National

David Berardinelli, Football (1)
Lisa Fink, Softball (1)
Sarah Mesaros, Volleyball (3)
Brian Walter, Baseball (3)
Justin Zackey, At-Large (Lacrosse/3)

District II
David Berardinelli, Football
Doug Dollenberg, At-Large (Golf)
Lisa Fink, Softball
Rob Glus, Football
Jeff Hart, Football
Michael Kearns, Baseball
Bryan Koch, Baseball
Sarah Mersaros, Volleyball
Paul Olkowski, Basketball
Brian Walter, Baseball
Justin Zackey, At-Large (Lacrosse)

1993-94
National

Greg Beatty, At-Large (Soccer/2)
Doug Dollenberg, At-Large (Golf/3)
Kristina Lutter, At-Large (Tennis/2)
Brian Walter, Baseball (1)
Justin Zackey, At-Large (Lacrosse/1)

District II
Greg Beatty, At-Large (Soccer)
Brad Bernardini, Football
Doug Dollenberg, At-Large (Golf)
Rob Glus, Football
Wendi Fitz, Softball
Kristina Lutter, At-Large (Tennis)
Steve McHugh, Football
Monica Nawarskas, Basketball
Brian Walter, Baseball
Justin Zackey, At-Large (Lacrosse)

1994-95
National

Greg Beatty, At-Large (Soccer/1)
Joanne Crane, At-Large (Soccer/3)
Kristina Lutter, At-Large (Tennis/1)

District II
Greg Beatty, At-Large (Soccer)
Joanne Crane, At-Large (Soccer)
Kristina Lutter, At-Large (Tennis)
Carolyn Zesk, At-Large (Field Hockey)

1995-96
National

Steve Rutkowski, Baseball (3)
Carolyn Zesk, At-Large (Field Hockey/2)

District II
Amy Green, At-Large (Soccer)
Dan Holton, At-Large (Soccer)
Steve Rutkowski, Baseball
Kristen Sandel, Softball
Terry Shea, At-Large (Track & Field)
Katie Steele, Volleyball
K.C. Vlah, Basketball
Carolyn Zesk, At-Large (Field Hockey)

1996-97
National

Amy Green, At-Large (Lacrosse/2)
Steve Rutkowski, Baseball (2)
Kristen Sandel, Softball (3)
Eric Stewart, At-Large (Lacrosse/1)

District II
Sara Bloom, At-Large (Crew)
Amy Green, At-Large (Lacrosse)
Sean Huss, Baseball
Steve Rutkowski, Baseball
Kristen Sandel, Softball
Eric Stewart, At-Large (Lacrosse)
Scott Woodworth, At-Large (Swimming & Diving/3)

1997-98
National
Scott Woodworth, At-Large (Swimming & Diving/3)

District II
Emily Pomeroy, Volleyball
Stacey Waite, Softball
Scott Woodworth, At-Large (Swimming & Diving/3)

1998-99
National

Valter Karavanic, Basketball (1)
Julie Sweitzer, At-Large (Track & Field/3)
Stacey Waite, Softball (3)
Ron Hess, At-Large (Track & Field/3)

District II

Ellie Baker, At-Large (Swimming & Diving)
Valter Karavanic, Basketball
Matt Potalivo, Baseball
Mike Ritz, Baseball
Stacey Waite, Softball
Matt Kodak, At-Large (T&F)
Alexis Rush, Women's Crew

1999-2000
National

Ron Hess, At-Large (Track & Field/2)
Valter Karavanic, Basketball (2)
Frank Fresconi, Baseball (3)
Matt Potalivo, Baseball (2)

District II
Frank Fresconi, Baseball
Ron Hess, At-Large (Track & Field)
Valter Karavanic, Basketball
Heather Jankowski, Softball
Matt Potalivo, Baseball
Julie Sweitzer, At-Large (Track & Field)
Lauren Titus, Softball
Stacey Waite, Softball

2000-01
National

David Evans, Football (2)
Russ Lindberg, Baseball (1)

District II
Kelly Dugan, Softball (2)
David Evans, Football (1)
Gregg Farmery, Baseball (2)
Russ Lindberg, Baseball (1)
Becki Marshall, At-Large (Track & Field/1)
Mike Ritz, Baseball (2)
Brandi Trapasso, Volleyball (2)
Shannon Walker, Volleyball (1)

2001-02
National

Becki Marshall, Track & Field (3)
Kelly McConnell, Track & Field (3)
Lauren Titus, Softball (1)
Ryan Weber, Soccer (2)

District II
Stephanie Bango, Track & Field (2)
Lauren Campbell, At-Large (Field Hockey/2)
Jenna Demetriades, Softball (2)
Kelly Dugan, Softball (2)
Gregg Farmery, Baseball (1)
Eric Fishman, Baseball (1)
Kyle Harris, Football (1)
Becki Marshall, Track & Field (1)
Ryan McCarty, At-Large (Water Polo/2)
Kelly McConnell, Track & Field
Brooke Rea, At-Large (Water Polo/2)
Larry Scheetz, Baseball (2)
Lauren Titus, Softball (1)
Brandi Trapasso, Volleyball (2)
Shannon Walker, Volleyball (1)
Abby Weaver, At-Large (Swimming/2)
Ryan Weber, Soccer (1)

2002-03
National

Bryan Johnston, Track & Field (2)
Adam Kaufman, Track & Field (2)

District II
Dan Blankenship, Basketball (1)
Julie Engel, At-Large (Crew/1)
Eric Furst, Track & Field (2)
Dave Gibson, Football (1)
Ryan Goodman, At-Large (Lacrosse/1)
Jonathan Hemmert, Soccer (1)
Bryan Johnston, Track & Field (1)
Adam Kaufman, Track & Field (1)
Lauren Schwarz, Soccer (1)
Will Smith, Football (2)
Ben Stoll, Baseball (2)
Justin Sussman, At-Large (Lacrosse/2)
Breean Trapasso, Volleyball (2)
Billy Windle, Football (1)

2003-04
National

Jonathan Hemmert, Soccer (1)

District II
Jessica Bissett, Volleyball (2)
Matt Daley, Baseball (1)
Brian Day, Baseball (1)
Kerry Fitz-Patrick, Soccer (2)
Justin Gibson, Football (1)
Ryan Goodman, At-Large (Lacrosse/1)
Jill Harrington, At-Large (Crew/1)
Jonathan Hemmert, Soccer (1)
Mike Mellas, Track & Field (1)
Ben Stoll, Baseball (1)
Shawn Tidwell, Football (1)
Breean Trapasso, Volleyball (1)
David Ulmer, Football (2)
Lauren Wible, Softball (1)
Pete Wolf, Baseball (1)

2004-05
National

Justin Gibson, Football (2)
Jonathan Hemmert, Soccer (1)
Lauren Wible, Softball (2)

District II
Greg Buzzell, Soccer (2)
Michael Cangelosi, Football (1)
Adam Freeman, At-Large (Swimming & Diving/2)
Justin Gibson, Football (1)
Megan Good, Softball (1)
Ryan Goodman, At-Large (Lacrosse/1)
Jonathan Hemmert, Soccer (1)
Chelsea Robertson, Volleyball (2)
Lauren Wible, Softball (1)

2005-06
National
Matt Capece, Baseball (3)

District II
Todd Bauer, At-Large (Swimming & Diving/2)
Michael Boccella, Football (1)
Ryan Bower, Football (1)
Chris Brannan, Baseball (1)
Melanie Buczko, Track & Field (2)
Matt Capece, Baseball (1)
Shannon Curd, Soccer (1)
Kerry Fitz-Patrick, Soccer (1)
Dan Frake, Track & Field (1)
Adam Freeman, At-Large (Swimming & Diving/1)
David Frisbey, Football (1)
Amanda Grossmann, Volleyball (1)
Chris McNaughton, Basketball (1)
Rebecca Scheffter, At-Large (Swimming & Diving/2)
Catherine Trentacoste, Track & Field (2)
Lauren Wible, Softball (1)

2006-07
National
Shannon Curd, Soccer (3)
David Frisbey, Football (2)
Melanie Buczko, Women's Track & Field (3) 

District II
Michael Boccella, Football (1)
Lauren Bricker, Women's Track & Field (1)
Melanie Buczko, Women's Track & Field (1)
Jason Buursma, Baseball (1)
Erin Curatola, Softball (1)
Shannon Curd, Soccer (1)
Katie Dry, Soccer (2)
David Frisbey, Football (1)
Amanda Grossmann, Volleyball (1)
Ryan Gryskevicz, Baseball (1)
Kelly Hoffman, At-Large (Field Hockey/2)
Lindsey Hollobaugh, Basketball (2)
Joshua Kaehler, Men's Track & Field (1)
David Mante, Men's Track & Field (1)
Jennifer Mrozek, Soccer (1)
Katherine Munson, At-Large (Women's Swimming & Diving/2)
Christa Sawko, Women's Track & Field (1)
Paul Stansik, At-Large (Men's Lacrosse/2)
Charlie Waddell, At-Large (Men's Golf/2)
Justin Wolf, Soccer (1)

2007-08
National (2)
Jason Buursma, Baseball (1)
David Mante, Men's Track & Field (3)

District II (14)
Mark Angelo, Baseball (1)
Chelsea Brinkman, Women's Soccer (2)
Jason Buursma, Baseball (1)
Erin Curatola, Softball (1)
Kelly Hoffman, At-Large (Field Hockey/1)
David Mante, Men's Track & Field (1)
Kevin Macleod, Men's Track & Field (1)
Gillian Nordquist, Women's Track & Field/Cross Country (1)
Shannon Pitsch, Volleyball (2)
Beverly Rogers, Women's Track & Field (1)
Lauren Stoller, Women's Soccer (2)
Jennie Trayes, At-Large (Women's Rowing/2)
Mathew Wilson, Baseball (1)
Justin Wolf, Men's Soccer (1)

2008-09
National (1)
Chris Hennings, Men's Soccer (2)

District II (23)
Ben Allen, Baseball (1)
Ashley Beans, Softball (1)
Chelsea Brinkman, Women's Soccer (1)
Andrew Brouse, Baseball (2)
Ashley Carlson, Softball (2)
Alyssa DeLorenz, At-Large (Women's Lacrosse/1)
Jennifer Dervarics, Women's Soccer (1)
Sarah Ebright, At-Large (Field Hockey/2)
Megan Hathaway, Women's Track & Field (2)
Chris Hennings, Men's Soccer (1)
Jonathan Lockhart, Men's Track & Field (1)
Kevin MacLeod, Men's Track & Field (1)
Kevin Mullen, Football (1)
Sam Nana-Sinkam, Football (1)
Gillian Nordquist, Women's Track & Field/Cross Country (1)
Joyce Novacek, Women's Basketball (1)
Mary Pavlovich, Softball (2)
Shannon Pitsch, Volleyball (1)
Aubrey Rowe, At-Large (Women's Water Polo/2)
Patrick Selwood, Men's Soccer (1)
Jason Soto, Men's Soccer (1)
Lauren Stoller, Women's Soccer (1)
Chris Yamaguchi, Baseball (2)

2009-10
National (1)
Patrick Selwood, Men's Soccer (1)

District II (17)
Ben Allen, Baseball (1)
Kyle Anthony, Men's Track & Field (1)
Andrew Brouse, Baseball (1)
Tommy Caso, Men's Soccer (2)
Sarah Ebright, At-Large (Field Hockey/1)
Sherry Finkel, Softball (1)
Allison Janda, Women's Track & Field/Cross Country (2)
Sean King, Men's Soccer (1)
Trisha Krewson, Women's Basketball (1)
Jonathan Lockhart, Men's Track & Field (1)
Joyce Novacek, Women's Basketball (1)
Mary Pavlovich, Softball (1)
Patrick Selwood, Men's Soccer (1)
Lindsay Smith, Volleyball (2)
Jessie Snyder, Softball (2)
Lauren Stoller, Women's Soccer (1)
Kim Weaver, At-Large (Women's Rowing/2)

2010-11
National (2)
Alyssa DeLorenz, At-Large (Women's Lacrosse/1)
Travis Nissley, Football (2)

District II (21)
Tim Bolte, Football (1)
Kristin Bretscher, Track & Field (1)
Tommy Caso, Men's Soccer (2)
Amanda Citron, Women's Soccer (2)
Drew Constable, Baseball (1)
Alyssa DeLorenz, At-Large (Women's Lacrosse/1)
Alison Ford, Softball (1)
Jay Hahn, At-Large (Wrestling/1)
Christa Matlack, Women's Soccer (1)
Sarah Moniz, Track & Field (1)
Mike Muscala, Men's Basketball (1)
Travis Nissley, Football (1)
Joyce Novacek, Women's Basketball (1)
Jillian O'Mara, At-Large (Women's Rowing/2)
John Picardo, Track & Field (1)
Travis Rand, Men's Soccer (2)
Rachel Rodriguez, Volleyball (1)
Doug Shribman, Baseball (1)
Jessie Snyder, Softball (1)
Caroline Tolli, Track & Field (2)
Christine Weiss, At-Large (Field Hockey/1)

2011-12
National (1)

Tim Bolte, Football (1)

District II (15)
Robert Arent, Men's Track & Field (1)
Tim Bolte, Football (1)
Brendan Burgdorf, Men's Soccer (1)
Tommy Caso, Men's Soccer (1)
Tara Cort, Women's Soccer (2)
Megan DeGennaro, Women's Soccer (2)
Jordan Donaldson, Men's Track & Field (1)
Anne Ellenberger, Volleyball (1)
Meghan Fitzpatrick, Women's Soccer (2)
Mike Huffner, At-Large (Men's Lacrosse/1)
Bryson Johnson, Men's Basketball (1)
Jillian O'Mara, At-Large (Women's Rowing/1)
Ryan Sappington, Men's Soccer (1)
J.J. Szmadzinski, At-Large (Men's Golf/1)
Caroline Tolli, Women's Track & Field (1)

2012-13
National (3)
Joe Meyer, Men's Soccer (3)
Mike Muscala, Men's Basketball (3)
Caroline Tolli, Women's Track & Field (2)

District II (9)
Brendan Burgdorf, Men's Soccer (1)
Meghan Fitzpatrick, Women's Soccer (1)
Bryson Johnson, Men's Basketball (1)
Leonard Joseph, Men's Track & Field (1)
Joe Meyer, Men's Soccer (1)
Mike Muscala, Men's Basketball (1)
Caroline Tolli, Women's Track & Field (1)
Emily Waksmunski, Women's Track & Field (1)
Luke Webster, Men's Track & Field (1)

2013-14
National (1)
Joe Meyer, Men's Soccer (1)

District II (3)
Hannah Bonotto, Women's Soccer (1)
Joe Meyer, Men's Soccer (1)
Trevor Reitz, At-Large (Men's Swimming & Diving/1) 

2014-15
National (1)
Jesse Klug, Men's Soccer (3)

District II (5)
Matt DelMauro, Football (1)
Audrey Dotson, Women's Basketball (1)
Jesse Klug, Men's Soccer (1)
Derek Maurer, Football (1)
Joe Ogren, Bucknell (1)

2015-16
National (3)
Matt DelMauro, Football (1)
Jesse Klug, Men's Soccer (3)
Luke Giugliano (3)

District II (9)
Christine Bendzinski, Women's Track & Field/Cross Country (1)
Sebastiaan Blickman, Men's Soccer (1)
Matt DelMauro, Football (1)
Amanda Fazio, Softball (1)
Luke Giugliano, Men's Track & Field/Cross Country (1)
Jesse Klug, Men's Soccer (1)
Joe Ogren, Baseball (1)
Ross Pirnie, Men's Track & Field/Cross Country (1)
Chris Thorsheim, Men's Soccer (1)

2016-17
National (2)
Kendall Ham, Women's Soccer (1)
Alexis Gannon, Women's Soccer (3)

District II (9)
Kyle Adams, Men's Track & Field/Cross Country (1)
Celina Antonellis, Softball (1)
Christine Bendzinski, Women's Track & Field/Cross Country (1)
Alexis Gannon, Women's Soccer (1)
Luke Giugliano, Women's Track & Field/Cross Country (1)
Kendall Ham, Women's Soccer (1)
Jackie Ham, Women's Soccer (1)
Jack Horan, Football (1)
Andrew Podbielski, Football (1)