stop
Courtesy: TBD
Bucknell Places 258 Student-Athletes on Dean's List and 254 on PL Academic Honor Roll
Release:   07/10/2014
LEWISBURG, Pa. – Two-hundred fifty-eight Bucknell University student-athletes earned Dean’s List honors for the 2014 spring semester. Students must earn at least a 3.50 grade-point average (on a 4.0 scale) for selection to the Dean’s List.

Included among the student-athletes on the Dean’s List last semester were 20 student-athletes earning perfect 4.0 averages.

In addition, 254 winter and spring sport student-athletes were named to the Patriot League Academic Honor Roll this past semester. To earn Honor Roll recognition, a student-athlete must achieve a grade-point average of 3.20 or better during the semester of competition. Bucknell led all schools in Patriot League Academic Honor Roll selections, garnering more than 25 percent more than second-place Lehigh (199).

Twenty-five of Bucknell’s 27 varsity sport programs achieved a team grade-point average of 3.0 or higher for the 2014 spring semester. The soccer team led all men’s sports with a 3.44 semester GPA, while the women’s cross country squad posted the highest GPA of all of BU’s sports with a 3.51 team average.

Bucknell (enrollment 3,500) competes in NCAA Division I (Division I FCS for football) as a member of the Patriot League.

The following list features all Bucknell student-athletes who achieved Dean’s List (DL) and/or Patriot League Academic Honor Roll (HR) status for the spring semester of the 2013-14 academic year.

Spring 2014 Bucknell Dean's List/Patriot League Academic Honor Roll
ARIZONA      
Paradise Valley DL HR Brock Ghelfi, So., Men’s Lacrosse, Account & Financial Management (Brophy Prep)
Phoenix DL   Courtney Nelson, Jr., Women’s Soccer, Neuroscience (Horizon Community Learning Center)
  DL HR Alyssa Rollando, Sr., Women’s Swimming & Diving, Biomedical Engineering (Xavier Prep)
Scottsdale DL   Kellye Zobrist, Sr., Volleyball, Management (Notre Dame Prep)
CALIFORNIA      
Carmichael DL   Hannah Bonotto, Jr., Women’s Soccer, Civil Engineering (St. Francis)
Corona DL HR Cheyanna Young, So., Softball, Chemical Engineering (Corona)
Fullerton DL   Lauren Dandie, So., Women’s Soccer, Neuroscience (Troy)
La Canada Flintridge DL HR Aidan Lynch, Sr., Men’s Tennis, Economics (La Canada)
Los Altos DL   Sayeh Bozorghadad, Jr., Women’s Water Polo, Neuroscience (Castilleja)
Los Angeles   HR Mariele Saunders-Shultz, Fr., Women’s Swimming & Diving, Undeclared (Los Angles Center for Enriched Studies)
Manhattan Beach DL   Kristen Parks, Fr., Volleyball, Undeclared (Chadwick School)
  DL   Alex Rosen, So., Women’s Soccer, English – Literary Studies (Mira Costa)
Menlo Park DL HR Austin Marcus, Fr., Baseball, Undeclared (Menlo School)
Millbrae DL   Jessica Serrato, Sr., Volleyball, Management (Saint Ignatius College Prep)
Orinda DL HR Margo Boyd, Jr., Women’s Rowing, Mathematics & Economics (Miramonte)
Palos Verdes Estates   HR Zach Henkhaus, So., Men’s Lacrosse, Interdepartmental (Palos Verdes)
Pleasanton DL HR Paige Lommerin, So., Women’s Cross Country/Track & Field, History/Political Science (Amador Valley)
Rancho Palos Verdes DL HR Becca Golding, Fr., Women’s Lacrosse, Undeclared School of Management (Palos Verdes)
Rancho Santa Fe DL HR D.J. Magee, Fr., Men’s Golf, Undeclared (Torrey Pines)
San Francisco DL   Max Wilder, So., Men’s Water Polo, Civil Engineering (Menlo-Atherton)
Santa Barbara DL   Rose Lewis, Sr., Volleyball, Psychology (Santa Barbara)
Torrance   HR Cindy Cherness, So., Softball, Animal Behavior (South)
  DL   Erika Eastley, Fr., Volleyball, Undeclared (South Torrance)
COLORADO      
Cherry Hills Village DL HR Kasha Scott, Sr., Women’s Golf, Management (Cherry Creek)
Littleton DL HR Noni Wurzweiler, Fr., Women’s Rowing, Early Childhood Education (Kent Denver School)
Lone Tree DL   Leylin Marroquin, Sr., Volleyball, Civil Engineering (Highlands Ranch)
CONNECTICUT      
Cheshire DL HR Brian Fitzpatrick, Gr., Men’s Basketball, College Student Personnel (Northfield Mount Hermon)
  DL HR Todd Heritage, Sr., Men’s Lacrosse, Environmental Studies (Cheshire)
    HR Bryan Adams, Fr., Men’s Tennis, Undeclared (Cheshire)
Darien   HR Kevin Keller, Jr., Men’s Track & Field, Mathematics & Geography (Darien)
Fairfield DL HR Charlotte O’Donnell, So., Women’s Lacrosse, English (Ludlowe)
  DL HR Christie Schneider, Jr., Women’s Tennis, Education & Psychology (Fairfield Warde)
Greenwich DL HR Schuyler Stitzer, Sr., Men’s Golf, History (Brunswick School)
    HR Gloria Lee, Jr., Women’s Rowing, Spanish (Convent of the Sacred Heart)
  DL HR Carly Downs, Jr., Women’s Lacrosse, Psychology (Greenwich Academy)
  DL HR Sophie Kleinert, Sr., Women’s Lacrosse, Political Science (Greenwich Academy)
Hartford DL HR Claudia Silvers, Jr., Women’s Tennis, Spanish & Economics (Kingswood Oxford School)
New Canaan   HR Madeline Diamond, Fr., Women’s Rowing, Undeclared (New Canaan)
    HR Alexa Persico, So., Women’s Rowing, Psychology (New Canaan)
Newtown DL HR Reagan Cerney, Fr., Women’s Cross Country/Track & Field, Undeclared (Newtown)
Plainfield DL HR Jaclyn Tules, Jr., Women’s Rowing, Environmental Studies & Geography (Pomfret)
Riverside DL   Patrick Figgie, So., Men’s Soccer, Mechanical Engineering (Brunswick School)
Watertown DL HR Ellen Kalnins, So., Women’s Track & Field, Civil Engineering (The Taft School)
Weston DL HR Emily Ando, Sr., Women’s Track & Field, International Relations (Weston)
West Hartford DL HR Morgan Roche, Jr., Women’s Cross Country/Track & Field, Anthropology/Biology (Hall)
Wilton DL HR Zoe Gaston, Jr., Women’s Cross Country/Track & Field, Environmental Studies (Wilton)
  DL HR Meg Lattimer, Jr., Women’s Swimming & Diving, Education & Biology (Wilton)
FLORIDA      
Atlantic Beach   HR Kumari Lewis, Jr., Women’s Rowing, Political Science (Peddie School)
Boynton Beach DL HR Trevor Reitz, Sr., Men’s Swimming & Diving, Biology (Gulliver Prep)
Coral Gables DL   Kristen Titley, Sr., Volleyball, Management (Palmer Trinity School)
Maitland DL HR Grant Reynolds, So., Men’s Track & Field, Electrical Engineering (Trinity Prep School)
Miami DL   Mateo Buraglia, Fr., Football, Undeclared (Belen Jesuit)
  DL   Julianne Valdes, Sr., Women’s Water Polo, Psychology (Gulliver Prep)
ILLINOIS      
Chicago DL   Morgan Mientus, Sr., Volleyball, Anthropology (Saint Ignatius College Prep)
Clarendon Hills DL HR Justin Meier, Sr., Baseball, Accounting (St. Ignatius College Prep)
Deerfield   HR Jorie Fox, Fr., Women’s Tennis, Undeclared (Deerfield)
Lake Forest DL HR Nick Geissler, So., Men’s Golf, Political Science (Stevenson)
Lincoln DL HR Ben Brackney, Sr., Men’s Basketball, Economics (Lincoln)
Lincolnwood DL HR Mike Schiappa, Fr., Men’s Lacrosse, Biomedical Engineering (Loyola Academy)
Naperville DL   Shannon Donlon, Fr., Women’s Soccer, Undeclared (Neuqua Valley)
Northbrook DL   Montana Paley, Fr., Women’s Soccer, Undeclared (Glenbrook North)
West Gurnee DL   Sam Powers, Fr., Women’s Soccer, Cell Biology & Biochemistry (Warren Township)
Western Springs DL HR Caryn Connors, Sr., Softball, Economics (Lyons Township)
Wilmette   HR Ellie McGuire, Fr., Women’s Golf, Undeclared (New Trier)
Winnetka DL HR Billy Wright, Sr., Men’s Golf, Accounting (New Trier)
  DL HR Tara Boyle, Jr., Women’s Swimming & Diving, Accounting & Financial Management (New Trier)
INDIANA      
Cedar Lake DL   Paul Petrov, So., Wrestling, Accounting & Financial Management (Hanover Central)
KANSAS      
Olathe DL HR Luke Lombardi, Sr., Baseball, Civil Engineering (Olathe Northwest)
Overland Park DL HR Louis Behnen, Fr., Men’s Swimming & Diving, Undeclared (Rockhurst)
MARYLAND      
Baltimore   HR Haley Hauser, Fr., Women’s Lacrosse, Undeclared (Roland Park)
    HR Kyle Stewart, Fr., Women’s Track & Field, Undeclared (Bryn Mawr School for Girls)
Bethesda DL HR Tommy Gambon, Fr., Baseball, Undeclared (Georgetown Prep)
  DL HR Max Kra, So., Baseball, Economics (Landon School)
    HR Amanda Pirri, Fr., Women’s Rowing, Applied Mathematical Science (Bethesda Chevy Chase)
Catonsville DL HR Lindsey Ferro, Sr., Women’s Lacrosse, Management (Notre Dame Prep)
  DL HR Alex Wallace, Jr., Women’s Lacrosse, Managing for Sustainability (Catonsville)
Davidsonville DL   Danielle Piccirilli, So., Women’s Soccer, Education & Psychology (South River)
Derwood DL HR Diana Hanson, Fr., Women’s Swimming & Diving, Undeclared (Poolesville)
Elkridge   HR Kevin Tapper, Jr., Men’s Track & Field, Biomedical Engineering (Calvert Hall)
Ellicott City DL HR Cori Thielemann, Jr., Women’s Lacrosse, Economics (River Hill)
Frederick DL HR Stephanie Bryan, Sr., Women’s Cross Country/Track & Field, Mathematics (Governor Thomas Johnson)
Forest Hill DL HR Sam Rickels, So., Women’s Lacrosse, Early Childhood Educatio (Towson)
Glyndon   HR Ben Kellar, Jr., Men’s Lacrosse, Economics (Boys’ Latin)
Lanham DL   Mayowa Alli, Sr., Men’s Soccer, Political Science (Bishop McNamara)
Lutherville DL HR Emily Kookogey, Jr., Women’s Lacrosse, Economics (Towson)
Phoenix   HR Ryan Johnson, So., Men’s Track & Field, Economics (Loyola Blakefield)
Reisterstown DL HR Katelyn Miller, Sr., Women’s Lacrosse, Biology (McDonogh)
Sykesville DL   Joe Meyer, Sr., Men’s Soccer, Mechanical Engineering (McDonogh)
MASSACHUSETTS      
Andover DL   Sarah Bresette, Fr., Women’s Soccer, Undeclared (Brooks School)
Boston DL HR Jennifer Fish, Sr., Women’s Rowing, Biology (Thayer Academy)
Concord DL HR Katie Jessee, Jr., Women’s Cross Country/Track & Field, Markets, Innovation & Design (Concord Carlisle)
East Boston DL HR Nigel Robinson, Sr., Men’s Track & Field, International Relations (John D. O’Bryant)
Hyde Park   HR Kamal Riley, Sr., Men’s Track & Field, Management (Charlestown)
Lexington DL HR Rob Krentzman, Jr., Baseball, History (Buckingham Browne & Nichols)
Lincoln DL   Sebastiaan Blickman, Fr., Men’s Soccer, Undeclared (Choate Rosemary Hall)
Mansfield   HR Griffin Robertson, So., Men’s Track & Field, Environmental Studies (Mansfield)
North Andover   HR Megan Mullin, Fr., Women’s Rowing, Undeclared (The Governor’s Academy)
Seekonk DL HR Kaila Greene, Fr., Women’s Swimming & Diving, Neuroscience (Seekonk)
Tewksbury DL HR Jess Bridle, So., Women’s Track & Field, English-Creative Writing (Tewksbury)
Topsfield DL   John Miller, Jr., Men’s Soccer, Economics (Masconomet Regional)
Wayland DL HR Emily Wright, Sr., Women’s Swimming & Diving, Sociology & Political Science (Wayland)
Westborough DL HR Yanelis Mestre, Jr., Women’s Track & Field, Psychology (Noble and Greenough)
Worcester   HR Anthony Gingerelli, Jr., Baseball, Accounting & Financial Management (Burncoat)
  DL HR Emily Fask, Sr., Women’s Lacrosse, Civil Engineering (Worcester Academy)
MICHIGAN      
Petoskey   HR Cory Starkey, Jr., Men’s Basketball/Men’s Track & Field, Economics (Petoskey)
MINNESOTA      
Excelsior DL   Alexis Gannon, Fr., Women’s Soccer, Neuroscience (Holy Family Catholic)
MISSOURI      
St. Louis DL   Emily Goodloe, Fr., Field Hockey, Neuroscience (John Burroughs School)
NEVADA      
Henderson DL   Eleanor Marrs, So., Women’s Water Polo, Chemical Engineering (Green Valley)
NEW HAMPSHIRE      
Derry   HR Katherine Harris, Jr., Women’s Basketball, Mathematics (Pinkerton Academy)
NEW JERSEY      
Bernardsville DL HR Bridget Wilcox, Sr., Women’s Golf, Management (Taft School)
Boonton   HR Evan Bernstein, Fr., Men’s Lacrosse, Undeclared (Mountain Lakes)
Brick DL   Kristen Gelenitis, So., Volleyball, Biomedical Engineering (Red Bank Catholic)
Bridgewater DL   Erica Perrine, Sr., Field Hockey, Accounting (Bridgewater-Raritan)
Chatham DL   Blair Gatewood, Sr., Football, International Relations (Chatham)
  DL HR Amanda Fazio, So., Sofbtall, Environmental Studies (Chatham)
Cherry Hill DL   Anthony Marcozzi, So., Football, Managing for Sustainability (Bishop Eustace)
    HR Colie Escobar, Jr., Softball, Linguistics (Cherry Hill East)
Englishtown DL HR Anthony Menza, So., Men’s Track & Field, Philosophy (Manalapan)
Essex Fells   HR Tom Black, Sr., Men’s Lacrosse, Economics (West Essex)
Haddonfield DL   Ray Schlitt, Jr., Wrestling, Biology (Haddonfield)
Hawthorne   HR Dom Hoffman, So., Men’s Basketball, English (Gill St. Bernard’s)
Ho-Ho-Kus DL HR Justine Schnell, Jr., Women’s Track & Field, English/French (Northern Highlands)
Jackson   HR Joe Ogren, So., Baseball, Chemical Engineering (Jackson Memorial)
Lodi DL   Patryk Najbar, Sr., Football/Men’s Track & Field, Economics (Lodi)
Mahwah DL HR Victoria Mold, Jr., Women’s Track & Field, Global Management (Mahwah)
  DL HR Kim Nagotko, Jr., Women’s Track & Field, Environmental Geology (Mahwah)
  DL HR Scott Weismiller, Sr., Men’s Track & Field, Biology (Don Bosco Prep)
Maplewood DL HR Bret Brachman-Goldstein, So., Men’s Lacrosse, Economics & Geology (St. Peter’s Prep)
Matawan   HR Chelsea Lodato, Sr., Women’s Track & Field, Management (Old Bridge)
Medford DL HR Peter Murray, So., Men’s Track & Field/Cross Country, Economics (Shawnee)
  DL   Austin Wetterau, Fr., Wrestling, Undeclared (Shawnee)
  DL   Abby Watson, So., Field Hockey, Civil Engineering (Shawnee)
Morristown DL   Rachel Misko, Sr., Field Hockey, Management (Madison)
New Providence DL HR Kelly Pontecorvo, Sr., Women’s Swimming & Diving, Management (Mount St. Mary Academy)
Nutley DL   Matt DelMauro, So., Football, Accounting & Financial Management (Nutley)
Ocean Township DL HR Courtney Conover, Sr., Softball, Political Science (Ocean Township)
Paramus DL HR Jennifer Zymet, Sr., Women’s Track & Field, Education (Paramus)
Park Ridge   HR Rebecca Skovira, So., Women’s Track & Field, Mechanical Engineering (Park Ridge)
Pennington   HR Sarah Chandler, Fr., Women’s Track & Field, Undeclared (Hopewell Valley Central)
Phillipsburg DL HR Meghan Carroll, So., Women’s Cross Country/Track & Field, English-Creative Writing (Phillipsburg)
Piscataway DL   Derek Maurer, Jr., Football, Managing for Sustainability (Piscataway)
Princeton   HR Tom Hrabchak, Sr., Baseball, Computer Science (Peddie School)
    HR Will Mooney, Sr., Baseball, Accounting (Hun School)
Princeton Junction DL HR Alex Prieto, Sr., Men’s Track & Field, Civil Engineering (West Windsor Plainsboro South)
Ramsey   HR John Dugan, Jr., Men’s Track & Field, Economics & Biology (Ramsey)
Readington DL HR Kristen Zahn, Jr., Softball, Accounting & Financial Management (Hunterdon Central Regional)
Ridgewood DL HR Tucker Rekucki, Jr., Baseball, Accounting & Financial Management (Ridgewood)
Sea Girt DL HR Elizabeth Sheprow, Fr., Women’s Cross Country/Track & Field, Undeclared (Saint Rose)
Short Hills DL HR Dan Keller, So., Baseball, Economics (Pingry)
Skillman DL HR Erin Norris, Jr., Women’s Track & Field, Biology (Montgomery)
Somerville   HR Pat Mulrooney, So., Men’s Track & Field, Mechanical Engineering (Somerville)
Sparta DL HR Luke Giugliano, Fr., Men’s Track & Field/Cross Country, Mechanical Engineering (Sparta)
  DL HR Erin Jankowski, So., Women’s Track & Field, English-Creative Writing (Pope John XXIII)
    HR Jenn Silvestri, So., Women’s Track & Field, International Relations/Russian (Sparta)
Summit DL   Nick Abbott, Fr., Wrestling, Biomedical Engineering & Management for Engineers (Summit)
  DL HR Blair McDonald, Jr., Women’s Lacrosse, Markets, Innovation & Design (Kent Place School)
    HR Stephanie Koziol, Jr., Women’s Swimming & Diving, Psychology (Oak Knoll)
Verona   HR Colin Farawell, So., Men’s Lacrosse, Economics (Hill School)
Wanamassa DL   Tyler Lyster, Jr., Wrestling, Accounting & Financial Management (Ocean Township)
Warren DL HR Sarah Decker, Fr., Women’s Cross Country/Track & Field, Undeclared (Watchung Hills Regional)
Washington DL HR Tara Wilk, Jr., Women’s Basketball, Civil Engineering (Immaculate Heart Academy)
Wayne DL HR Stephanie Easse, Fr., Women’s Track & Field, Undeclared School of Management (Wayne Valley)
    HR Jeff Shanley, So., Men’s Swimming & Diving, Mechanical Engineering (Wayne Valley)
Westfield DL HR Scott Bernstein, Sr., Men’s Tennis, Management (Westfield)
West Milford DL HR Brett Ashley, Sr., Baseball, Economics & Political Science (West Milford)
West Orange   HR Chris Tortora, Sr., Men’s Tennis, Economics (Seton Hall Prep)
Wyckoff DL   Devan Schulte, So., Women’s Soccer, English – Creative Writing (Ramapo)
NEW YORK      
Armonk   HR Irwin Reibeisen, Sr., Men’s Tennis, Management (Byram Hills)
  DL HR Kyle Rosen, Sr., Men’s Tennis, Economics (Byram Hills)
Bohemia   HR Matthew Taddeo, Fr., Men’s Track & Field, Undeclared (St. Anthony)
Burnt Hills   HR Victoria Catharine, Sr., Women’s Rowing, Neuroscience (Burnt Hills-Ballston Lake)
Camillus   HR Ben Seketa, Jr., Men’s Swimming & Diving, Civil Engineering (West Genesee)
Canandaigua   HR Emily Gwynn, So., Women’s Swimming & Diving, English (Canandaigua Academy)
Chappaqua DL HR Mike Nicholson, Sr., Men’s Swimming & Diving, Sociology & Economics (Horace-Greeley)
Cold Spring Harbor DL HR Claire Switala, Jr., Women’s Lacrosse, Global Management (Cold Spring Harbor)
East Moriches DL HR Sophia Geraci, Sr., Softball, Management (Westhampton Beach)
Elmira DL HR Jacob Eaton Hall, Sr., Men’s Track & Field, Economics (Elmira Free Academy)
Endwell DL   Liz Dwornik, Sr., Women’s Soccer, Computer Science & Engineering (Union Endicott)
Fairport DL   Brigit Falcon, Jr., Women’s Soccer, Accounting & Financial Management (Fairport)
  DL HR Rachel Brekovsky, So., Women’s Swimming & Diving, Chemical Engineering (Fairport)
Fishkill   HR Kendall Balasiano, So., Women’s Rowing, Sociology (Our Lady of Lourdes)
Geneva DL HR Alison Lockwood, Jr., Women’s Cross Country/Track & Field, Psychology (Geneva)
Glenville DL HR Leanne Archer, So., Women’s Swimming & Diving, Markets, Innovation & Design (Niskayuna)
Goldens Bridge   HR Elizabeth Seidell, Fr., Women’s Rowing, Chemistry (John Jay)
Greenwich DL HR Betsy Edinger, Jr., Women’s Cross Country/Track & Field, Psychology (Greenwich Central)
Hilton DL HR Ross Pirnie, Fr., Men’s Track & Field/Cross Country, Cell Biology & Biochemistry (Hilton Central)
Lido Beach DL HR Alanna Nawrocki, So., Women’s Swimming & Diving, Accounting & Financial Management (East Islip)
Manhasset   HR Christina Hanlon, Sr., Women’s Rowing, Economics & Chinese (Phillips Exeter Academy)
  DL HR Maddy Molinari, Fr., Women’s Lacrosse/Field Hockey, Undeclared (Manhasset)
Manlius DL   Brian Ward, Jr., Men’s Soccer, Civil Engineering (Fayetteville-Manlius)
  DL HR Jack Robinson, Fr., Men’s Swimming & Diving, Undeclared (Fayetteville-Manlius)
Massapequa   HR Daniel Wallace, Sr., Men’s Swimming & Diving, Geology (Chaminade)
Miller Place   HR Hanna Greenfield, Fr., Women’s Track & Field, Undeclared (Miller Place)
Mt. Kisco   HR Matt Hadley, Sr., Men’s Swimming & Diving, Biology (Horace Greeley)
Mount Vernon DL   Mark Kramarchuk, So., Men’s Soccer, Biology (Fordham Prep)
New York DL HR Sam Grinberg, Jr., Men’s Lacrosse, Economics & Philosophy (Hotchkiss School (Conn.))
  DL HR Nader Sharif-Emami, Fr., Men’s Lacrosse, Undeclared (Lawrenceville (N.J.))
    HR Alex Spring, So., Men’s Lacrosse, Classics (Wester Reserve Academy (Ohio))
  DL HR Ceara Maria Burns, Fr., Women’s Rowing, Undeclared
North Tonawanda DL HR Hannah Yeomans, Fr., Women’s Rowing, Biology (North Tonawanda)
Oyster Bay   HR Peter Scialabba, Jr., Men’s Golf, Economics (Friends Academy)
Perry DL HR Eden Wondra, Jr., Women’s Track & Field, Animal Behavior (Perry)
Point Lookout DL HR Catherine Kobza, Sr., Women’s Cross Country/Track & Field, Religion (Holy Trinity)
Port Jefferson DL HR Cole Conte, So., Men’s Track & Field/Cross Country, Computer Science (Earl L. Vandermeulen)
Rexford DL HR Leigh Ann Labate, So., Women’s Cross Country/Track & Field, Economics (Niskayuna)
Rochester DL HR Victoria Schmidt, Sr., Women’s Track & Field, Psychology/Education (Hilton)
  DL HR Elena Vidrascu, Sr., Women’s Tennis, Neuroscience (Pittsford Sutherland)
Rye   HR Jen Lee, So., Women’s Golf, Psychology (Rye)
Scarsdale DL HR Annie Goldman, Sr., Women’s Rowing, Political Science (Scarsdale)
  DL HR Laura Lutzker, Sr., Women’s Track & Field, Management (Scarsdale)
Smithtown DL HR Ryan Joseph, Jr., Men’s Lacrosse, Physics (Smithtown West)
Syracuse DL HR Lauren Perry, Jr., Women’s Swimming & Diving, Accounting & Financial Management (Westhill)
  DL HR Rachel Perry, Fr., Women’s Swimming & Diving, Undeclared School of Management (Westhill)
Vestal   HR Cam Buglione, Jr., Men’s Lacrosse, Economics (Vestal)
Victor DL HR Patrick Alvermann, So., Men’s Swimming & Diving, Mathematics (McQuaid Jesuit)
Wading River DL HR Kristen Purdy, Sr., Women’s Swimming & Diving, Biology (Shoreham Wading River)
West Islip DL   Dana Calderone, Jr., Women’s Soccer, Psychology (West Islip)
White Plains   HR Shane Fee, So., Men’s Lacrosse, Philosophy & Economics (Iona Prep)
NORTH CAROLINA      
Chapel Hill DL HR Kristin Sundy, Jr., Women’s Track & Field, Neuroscience (Durham Academy Upper School)
Charlotte DL   Jonathan Grad, Jr., Men’s Soccer, Accounting & Financial Management (Charlotte Latin)
OHIO      
Alexandria DL HR Kate VanNess, Jr., Women’s Track & Field, Mechanical Engineering/Physics (Granville)
Bentleyville DL HR Jackie Shroyer, Jr., Women’s Swimming & Diving, Geography & Economics (Chagrin Falls)
Cincinnati   HR Quinn Collison, Fr., Men’s Lacrosse, Undeclared (Archbishop Moeller)
Cleveland DL HR Deanna Godby, So., Women’s Cross Country/Track & Field, Mechanical Engineering (Mayfield)
Columbus DL HR Sophia Nnadi, So., Women’s Track & Field, International Relations/French (Saint Francis DeSales)
Loveland DL   Corey Tipton, Sr., Women’s Soccer, Political Science (Cincinnati Country Day)
Maineville   HR Meghan Garanich, So., Women’s Golf, Biology & Classics (Ursuline Academy)
Shaker Heights   HR Andrea Seifert, Jr., Women’s Rowing, Accounting & Financial Management (Hathaway Brown)
Worthington   HR Eric Monfort, So., Men’s Lacrosse, Environmental Geology (Worthington)
PENNSYLVANIA      
Allison Park   HR Chris Oesterlin, Sr., Men’s Track & Field, History & Political Science (Allison Park)
Audobon DL HR Seline Tan-Torres, Fr., Women’s Cross Country/Track & Field, Computer Science (Methacton)
Bath   HR Alyssa Cardillo, Sr., Women’s Track & Field, Political Science (Bethlehem Catholic)
Beaver Falls DL HR Madison Bonessi, Fr., Women’s Rowing, Neuroscience (Blackhawk)
Berwyn DL   Clarke Fox, So., Men’s Soccer, Political Science (Conestoga)
  DL HR Stephanie Pino, So., Women’s Tennis, Markets, Innovation & Design (The Episcopal Academy)
Blue Bell   HR Cameron Ayers, Sr., Men’s Basketball, Economics (Germantown Academy)
Boalsburg DL HR Nora Adams, So., Women’s Cross Country/Track & Field, Linguistics/Psychology (State College Area)
Broadheadsville   HR Xavier Hammond, Jr., Baseball, Computer Science (Pleasant Valley)
Bryn Mawr DL HR Spencer Stokes, So., Baseball, Undeclared (The Shipley School)
Carlisle DL   Hannah Sunday, So., Women’s Water Polo, Psychology (Cumberland Valley)
Carrolltown DL HR Emily Waksmunski, Sr., Women’s Cross Country/Track & Field, Civil Engineering (Bishop Carroll)
Coal Township DL   Brent Forbes, Sr., Football, Biology (Shamokin)
Coatesville DL HR Mallory Lyons, Sr., Softball, Political Science & Philosophy (Coatesville Area)
Columbia DL HR Amber McDonnell, Fr., Women’s Swimming & Diving, Undeclared (Hempfield)
Coplay   HR Tori Molchany, Jr., Women’s Swimming & Diving, Mechanical Engineering (Parkland)
Dallas DL   Leigh Hillman, Sr., Field Hockey, Economics (Lake Lehman)
Danville DL HR Alison Billas, So., Women’s Cross Country/Track & Field, Animal Behavior (Danville Area)
Dillsburg DL   Jeff Goyette, Sr., Football, Economics (Trinity)
Douglassville DL   Thomas Bodolus, Fr., Football, Undeclared School of Management (Daniel Boone)
Doylestown   HR Hannah Lindgren, Jr., Women’s Rowing, Economics (Germantown Academy)
Drexel Hill DL HR Lauren Lamoureux, Fr., Women’s Cross Country/Track & Field, Undeclared (Archbishop Prendergast)
Enola DL   Mackenzie Ferry, Sr., Women’s Water Polo, Biology (Cumberland Valley)
Exton DL   Trey Lauletta, Jr., Football, Managing for Sustainability (Downingtown East)
Fogelsville   HR Kathleen Hickes, Jr., Women’s Rowing, International Relations & Spanish (Parkland)
Fort Washington DL   Emily Hitchings, So., Field Hockey, Early Childhood Education (Upper Dublin)
Gibsonia DL   Mark Leibensperger, Jr., Men’s Soccer, Physics (Pine-Richland)
Grove City DL HR Hana Casalnova, Sr., Women’s Cross Country/Track & Field, Biomedical Engineering (Grove City)
Harleysville DL HR Laureana Zrada, Fr., Women’s Swimming & Diving, Mathematics (Souderton Area)
Harrisburg DL   Vikram Shenoy, So., Football, Anthropology (Trinity)
Hatfield DL   Shannon Keen, So., Field Hockey, Education & Psychology (North Penn)
Haverford DL HR Char Damico, Sr., Women’s Lacrosse, Management (Baldwin School)
Huntington Valley DL HR Dayna Simone, So., Women’s Track & Field, Psychology (Lower Moreland)
Jamison DL HR Jennifer Horner, Fr., Women’s Track & Field, Undeclared (Central Bucks South)
Kutztown DL HR Dylan Cowell, Jr., Men’s Track & Field/Cross Country, Civil Engineering (Kutztown Area)
    HR Kelsey Mucelli, Jr., Field Hockey, Chemical Engineering (Kutztown Area)
Lancaster DL HR Kerri Althouse, Sr., Women’s Lacrosse, Psychology (Penn Manor)
    HR Alexander Bradbury, Jr., Men’s Lacrosse, Civil Engineering (Manheim Township)
  DL   Clayton Hoffmaster, So., Football, Accounting & Financial Management (Manheim Township)
  DL HR Mike Ondrusek, Jr., Men’s Lacrosse, Political Science & Economics (Hempfield)
    HR Dan Weigel, Sr., Baseball, Philosophy & Religion (Lampeter-Strasburg)
Landenberg DL HR Glen Williams, Jr., Men’s Track & Field/Cross Country, Mechanical Engineering (Kennett)
Lansdale DL   Samantha Deana, Sr., Women’s Water Polo, Psychology (North Penn)
  DL HR Dan Gevirtz, So., Men’s Track & Field, Markets, Innovation & Design (North Penn)
    HR Leah Murphy, Fr., Women’s Rowing, Undeclared (North Penn)
Lebanon DL HR Matt Deysher, Jr., Men’s Track & Field, Neuroscience (Cedar Crest)
  DL   Kelsey Kauffman, Fr., Field Hockey, Chemistry (Cedar Crest)
Lititz DL HR Benjamin Mueller, Fr., Men’s Track & Field/Cross Country, Mechanical Engineering (Warwick)
Malvern DL HR Lauren Bernard, Sr., Women’s Golf, Management (Academy of Notre Dame)
Manheim DL HR Paige Daniel, Fr., Women’s Swimming & Diving, Undeclared (homeschooled)
McConnellsburg DL   Hannah Young, Sr., Volleyball, Biology (Broadfording Christian Academy (Md.))
McKean DL HR Alison Dillon, Jr., Women’s Cross Country/Track & Field, Mechanical Engineering (General McLane)
McMurray DL   Nevin Hagman, Jr., Football, Chemical Engineering (Peters Township)
Mechanicsburg DL   Travis Friend, Sr., Football, Economics (Cumberland Valley)
  DL HR Greg Wasikowski, Jr., Baseball, Accounting & Financial Management (East Pennsboro)
Mercersburg DL HR Nathaniel Witter, Sr., Men’s Track & Field, Civil Engineering (James Buchanan)
Millerstown DL HR Tyler Erhard, Sr., Men’s Track & Field/Cross Country, Mechanical Engineering (East Juniata)
Mohnton DL   Rena Heim, Sr., Women’s Water Polo, Chemical Engineering (Governor Mifflin)
Nazareth DL   Cassie Denger, Jr., Women’s Soccer, Economics (Nazareth)
New Hope   HR Liz Brown, Jr., Women’s Rowing, Anthropology & Sociology (The Hun School)
Newtown   HR Christian Lupica, Jr., Men’s Track & Field, Accounting & Financial Management (Holy Ghost Prep)
  DL HR Catherine Scott, Fr., Women’s Cross Country/Track & Field, Undeclared (Council Rock North)
Newtown Square DL HR Jordan Lieb, Fr., Men’s Tennis, Undeclared (Haverford School)
Penn Valley DL HR Chloe Chou, Jr., Women’s Lacrosse, Psychology (Agnes Irwin)
Philadelphia DL HR Jennifer Brennan, Sr., Women’s Swimming & Diving, Economics (Nazareth Academy)
Pipersville   HR Liz Daniels, So., Women’s Track & Field, Managing for Sustainability (Central Bucks East)
Pittsburgh   HR Amanda Brunick, Fr., Women’s Rowing, Neuroscience (Shaler Area)
    HR Edward Jew, Sr., Men’s Swimming & Diving, Economics (Upper Saint Clair)
  DL HR Megan Kirk, So., Women’s Track & Field, Markets Innovation & Design (Fox Chapel)
  DL HR Andrew Kuchta, So., Men’s Track & Field/Cross Country, Mechanical Engineering (Baldwin)
  DL HR Megan Sangimino, Fr., Women’s Track & Field, Civil Engineering (Vincentian Academy)
Plymouth Meeting DL HR Zach Pogust, Jr., Men’s Golf, Markets, Innovation & Design (Plymouth Whitemarsh)
  DL   Anna Wills, Fr., Field Hockey, Undeclared (William Penn Charter School)
  DL   Liz Wills, Jr., Field Hockey, Environmental Science (William Penn Charter School)
Quakertown DL   Josh Butler, Jr., Football, Psychology (Woodberry Forest (Va.))
Radnor DL HR Andrea Feldman, Sr., Women’s Lacrosse, Psychology (Radnor)
Rosemont   HR Victoria Joughin, Fr., Women’s Rowing, Biology (Agnes Irwin School)
Sewickley DL HR John Westwood, So., Men’s Track & Field/Cross Country, Accounting & Financial Management (Quaker Valley)
Shippensburg DL   Cary Hess, Fr., Football, Biology (Shippensburg Area)
Telford   HR Tyler Wenzel, So., Men’s Swimming & Diving, Biology (Souderton)
Warrington DL HR Sean Dougherty, Jr., Men’s Track & Field, Biology (Central Bucks South)
Wayne   HR Jackson Place, Sr., Men’s Lacrosse, Political Science (Episcopal Academy)
Wellsboro   HR Jordan Jackson, Fr., Men’s Track & Field, Civil Engineering (Wellsboro)
West Pittston DL HR Michelle Golden, Jr., Women’s Cross Country/Track & Field, Biology (Wyoming)
Wexford DL HR Eric Balaban, Sr., Men’s Track & Field/Cross Country, Biomedical Engineering (North Allegheny)
Williamsport DL HR Maria Cioffi, So., Women’s Tennis, Mathematics (South Williamsport)
TEXAS      
Allen DL   Tracey Smith, Sr., Football, Geology (Allen)
Dallas DL   Sal Vallala, Sr., Football, Management (Jesuit Prep)
Houston DL   Taylor Barnett, Jr., Women’s Water Polo, Early Childhood Education (Clear Lake)
Magnolia DL HR Cydnee Sanders, Jr., Softball, Anthropology & Sociology (Magnolia West)
Missouri City DL HR Lauren Swindell, So., Softball, Psychology (Lawrence T. Elkins)
Plano DL   Brandon Wesley, Sr., Football, Geology (Plano East)
San Antonio DL HR D.J. MacLeay, Fr., Men’s Basketball, Undeclared (Reagan)
VIRGINIA      
Arlington DL HR Emily Larson, Fr., Women’s Golf, Civil Engineering (Yorktown)
Centreville DL HR Shelby Romine, Sr., Women’s Basketball, Philosophy & Economics (Westfield)
Charlottesville DL HR Bridget Shaffrey, Fr. Women’s Lacrosse, Undeclared (Western Albemarle)
    HR Elizabeth Morgan, Sr., Women’s Tennis, English (St. Anne’s-Belfield School)
  DL   Karen Campbell, So., Volleyball, Psychology (Cape Henry Collegiate)
McLean DL   Rafael Enriquez-Hesles, Jr., Men’s Soccer, Civil Engineering & Management for Engineers (McLean)
  DL HR Melissa Parks, Fr., Women’s Tennis, Undeclared (Langley)
Richmond DL   Jessie Ashworth, So., Women’s Soccer, Psychology (Godwin)
Vienna DL HR Audrey Dotson, Jr., Women’s Basketball, Economics (Flint Hill School)
  DL HR Elizabeth Gauf, Sr., Women’s Lacrosse, Accounting (James Madison)
Virginia Beach DL HR Lauren Swanson, Fr., Women’s Rowing, Undeclared (First Colonial)
WASHIGNTON      
Sammamish DL   Jesse Klug, So., Men’s Soccer, Managing for Sustainability (Overlake School)
WASHIGNTON, D.C.      
Washington, D.C.   HR Sam McDonough, Sr., Men’s Lacrosse, Economics (Landon)
AUSTRALIA      
Darwin DL HR Claire Maree O’Bryan, So., Women’s Basketball, Neuroscience (The Hill School (Pa.))
CANADA      
Oakville, Ontario DL   Rebecca Forbes, Fr., Volleyball, Undeclared (Holy Trinity Catholic)
Wateloo, Ontario DL   Adam Bradshaw, Fr., Men’s Soccer, Undeclared (Sir John A. Macdonald Secondary)

Bison Vision

In the Herd- The women's soccer team...
In The Herd: Georgetown Preview and...
In The Herd:Look-In At First Practice...
In the Herd- The men's water polo...
In the Herd- The women's basketball...
Baseball Pitcher Dan Weigel
Katelyn Miller
Audrey & Brad Dotson
Emma Levendoski
Incoming Women's Basketball Freshmen
Game of the Week: The Volleyball team...
Rebecca Forbes...A Student-Athlete...
Field Hockey Goal vs. UMass Lowell
Bucknell at Lehigh Game Highlights
Football at Lehigh- The Bison won...