stop
Courtesy: TBD
Bucknell Places 262 Student-Athletes on University's 2013 Spring Semester Dean's List and 270 on Patriot League Academic Honor Roll
Release:   07/01/2013

July 1, 2013

LEWISBURG, Pa. - Two-hundred sixty-two Bucknell University student-athletes earned Dean's List honors for the 2013 spring semester. Students must earn at least a 3.50 grade-point average (on a 4.0 scale) for selection to the Dean's List.

Included among the student-athletes on the Dean's List last semester were 45 team captains and 32 student-athletes earning perfect 4.0 averages.

In addition, 270 winter and spring sport student-athletes were named to the Patriot League Academic Honor Roll this past semester. To earn Honor Roll recognition, a student-athlete must achieve a grade-point average of 3.20 or better during the semester of competition.

Twenty-six of Bucknell's 27 varsity sport programs achieved a team grade-point average of 3.0 or higher for the 2013 spring semester. The basketball team led all men's sports with a 3.49 semester GPA, while the women's swimming and diving squad posted the highest GPA of all of BU's sports with a 3.51 team average.

Bucknell (enrollment 3,500) competes in NCAA Division I (Division I FCS for football) as a member of the Patriot League.

The following list features all Bucknell student-athletes who achieved Dean's List (DL) and/or Patriot League Academic Honor Roll (HR) status for the spring semester of the 2012-13 academic year.

 
Spring 2013 Bucknell Dean's List/Patriot League Academic Honor Roll
Hometown DL HR Name, Class Year, Sport, Major (High School)
ARIZONA      
Paradise Valley   HR Brock Ghelfi, Fr., Men’s Lacrosse, Undeclared School of Management (Brophy Prep)
Phoenix DL   Courtney Nelson, So., Women’s Soccer, Neuroscience (Horizon Community Learning Center)
CALIFORNIA      
Carmichael DL   Hannah Bonotto, So., Women’s Soccer, Civil Engineering (St. Francis)
Corona DL HR Tori Robinson, So., Softball, Economics (Corona Centennial)
Lafayette DL   Mike Kimble, Jr., Men’s Water Polo, Economics (Acalanes)
Manhattan Beach DL   Alex Rosen, Fr., Women’s Soccer, Undeclared (Mira Costa)
Menlo Park DL HR Allison Daley, So., Women’s Track & Field, Global Management (Burlingame)
Millbrae DL   Jessica Serrato, Jr., Volleybal, Management (Saint Ignatius College Prep)
Orinda DL HR Margo Boyd, So., Women’s Rowing, Mathematics (Miramonte)
  DL   Corinne Collins, Sr., Women’s Soccer, Psychology (Miramonte)
  DL HR Kendall Sandy, Sr., Women’s Rowing, Biochemistry (Miramonte)
Palo Alto DL   Barbara Peterson, So., Women’s Water Polo, Interdepartmental (Castilleja)
  DL   Ken Wattana, So., Men’s Water Polo, Economics (Palo Alto)
Palos Verdes Estates   HR Zach Henkhaus, Fr., Men’s Lacrosse, Undeclared (Palos Verdes)
Pasadena   HR Melissa Gonzales, So., Women’s Rowing, Biology (Mayfield)
Pleasanton DL HR Paige Lommerin, Fr., Women’s Track & Field/Cross Country, Undeclared (Amador Valley)
Redwood City DL   Heather Smith, Jr., Women’s Water Polo, Russian (Sacred Heart Prep)
Ross DL   Katherine DeRuff, Fr., Women’s Water Polo, Neuroscience (Saint Ignatius Prep)
San Diego DL   Charles Thompson, Jr., Football, Management (Mercersburg Academy (Pa.))
Santa Barbara DL   Rose Lewis, Jr., Volleyball, Psychology (Santa Barbara)
Torrance   HR Cindy Cherness, Fr., Softball, Biology (South)
COLORADO      
Aurora DL HR Bryce Suchomel, Sr., Men’s Swimming & Diving, Neuroscience (Regis)
Centennial DL   Kayla Yee, Sr., Women’s Soccer, Civil Engineering (Heritage)
Cherry Hills Village DL HR Kasha Scott, Jr., Women’s Golf, Management (Cherry Creek)
Evergreen DL HR Christian Treat, Sr., Men’s Swimming & Diving, Animal Behavior (Clear Creek)
CONNECTICUT      
Avon DL HR Lindsay Horbatuck, Sr., Women’s Basketball, Elementary Education (Avon)
Cheshire DL HR Brian Fitzpatrick, Sr., Men's Basketball, American History (Northfield Mount Hermon)
  DL HR Todd Heritage, Jr., Men's Lacrosse, Environmental Studies (Cheshire)
Fairfield   HR Chase Bailey, Sr., Men's Lacrosse, History (Fairfield Prep)
    HR Charlotte O'Donnell, Fr., Women's Lacrosse, Undeclared (Ludlowe)
  DL HR Christie Schneider, So., Women's Tennis, Education (Fairfield Warde)
  DL HR Julia Tomeo, Fr., Women's Lacrosse, Undeclared School of Management (Ludlowe)
Glastonbury DL HR Sam Madnick, Fr., Women's Tennis, Undeclared (Glastonbury)
Greenwich DL HR Carly Downs, So., Women's Lacrosse, Psychology (Greenwich Academy)
  DL HR Kyle Feeney, Sr., Men's Lacrosse, Civil Engineering (Greenwich)
  DL HR Sophie Kleinert, Jr., Women's Lacrosse, Political Science (Greenwich Academy)
  DL HR Schuyler Stitzer, Jr., Men's Golf, History (Brunswick School)
Hartford DL HR Claudia Silvers, So., Women's Tennis, Spanish (Kingswood Oxford School)
Milford   HR Bridget Gates, Sr., Softball, Psychology (Academy of Our Lady of Mercy Lauralton Hall)
New Canaan   HR Alex Persico, Fr., Women's Rowing, Undeclared (New Canaan)
    HR Roy Skinner, So., Men's Tennis, English - Film/Media Studies (St. Luke's School)
Plainfield   HR Jaclyn Tules, So., Women's Rowing, Environmental Studies (Pomfret)
Riverside DL   Patrick Figgie, Fr., Men's Soccer, Mechanical Engineering (Brunswick School)
Simsbury DL HR Caroline Carr, Fr., Women's Rowing, Undeclared (Simsbury)
Watertown   HR Ellen Kalnins, Fr., Women's Track & Field, Civil Engineering (The Taft School)
Weston DL HR Josh Briskman, Sr., Men's Lacrosse, Management (Weston)
Westport DL HR Olivia Massey, Sr., Women's Track & Field, Psychology (Staples)
West Hartford DL HR Morgan Roche, So., Women's Track & Field/Cross Country, Anthropology (Hall)
Wilton   HR Zoe Gaston, So., Women's Track & Field, Environmental Studies (Wilton)
    HR Meg Lattimer, So., Women's Swimming & Diving, Education (Wilton)
DELAWARE      
Wilmington   HR Justin Hicks, Sr., Men's Track & Field, Neuroscience (Tower Hill School)
  DL   Kyle Sullivan, Jr., Football, Economics (St. Mark's)
FLORIDA      
Atlantic Beach   HR Kumari Lewis, So., Women's Rowing, Political Science (Peddie School)
Boynton Beach DL HR Emily Norton, So., Women's Swimming & Diving, Biology (Saint Andrew's School)
  DL   Stephen Norton, Jr., Men's Water Polo, Biology (Saint Andrew's School)
  DL HR Trevor Reitz, Jr., Men's Swimming & Diving, Biology (Gulliver Prep)
Maitland   HR Grant Reynolds, Fr., Men's Track & Field, Computer Engineering (Trinity Prep School)
Miami DL   Julianne Valdes, Jr., Women's Water Polo, Psychology (Gulliver Prep)
Plantation DL   Brandon Pinnock, Sr., Football, Management (Northeast)
GEORGIA      
Atlanta DL HR Anna Griest, Sr., Women's Swimming & Diving, Management (The Westminster School)
Johns Creek DL HR Sydney Schroeder, So., Women's Swimming & Diving, Economics (Johns Creek)
Roswell DL HR Adrian Edmonds, Sr., Women's Rowing, Political Science (Centennial)
Stone Mountain DL HR Chrissy Haney, Fr., Women's Track & Field, Undeclared (George School)
ILLINOIS      
Chicago   HR Ashley Henderson, Fr., Women's Swimming & Diving, Undeclared (The Latin School)
  DL   Morgan Mientus, Jr., Volleyball, Anthropology (Saint Ignatius College Prep)
Clarendon Hills DL HR Justin Meier, Jr., Baseball, Accounting (St. Ignatius College Prep)
Glenview DL HR Lisa Bolle, Sr., Women's Swimming & Diving, French (Glenbrook South)
Hinsdale DL HR Jen Bush, So., Women's Tennis, Sociology (Hinsdale Central)
Lake Forest DL HR Nick Geissler, Fr., Men's Golf, Undeclared (Stevenson)
  DL   Emily Nowlin, Fr., Women's Water Polo, Undeclared School of Management (Tesoro (Calif.)/Lake Forest))
Lincoln DL HR Ben Brackney, Jr., Men's Basketball, Economics (Lincoln)
Oak Park DL   Matt Napleton, Sr., Men's Water Polo, Economics (Fenwick)
Round Lake Park   HR Yessica Gomez, Fr., Women's Rowing, Undeclared School of Management (Round Lake)
Winnetka DL HR Tara Boyle, So., Women's Swimming & Diving, Accounting & Financial Management (New Trier)
  DL HR Billy Wright, Jr., Men's Golf, Accounting (New Trier)
INDIANA      
Cedar Lake DL   Paul Petrov, Fr., Wrestling, Undeclared School of Management (Hanover Central)
KANSAS      
Olathe DL HR Luke Lombardi, Jr., Baseball, Civil Engineering (Olathe Northwest)
MARYLAND      
Baltimore DL HR Michael John, So., Men's Lacrosse, Interdisciplinary Studies: English and Math (Friends School)
  DL   Daniel McManus, So., Football, Geology (Eastern Tech)
Bel Air   HR Caroline O'Neill, So., Women's Lacrosse, Spanish (Notre Dame Prep)
Bethesda   HR Caroline Collins, So., Women's Lacrosse, Political Science (Georgetown Visitation)
    HR Helena Craig, So., Women's Rowing, International Relations (Walt Whitman)
  DL HR Adrienne Wendling, Sr., Women's Lacrosse, Biology (The Bullis School)
Catonsville DL HR Lindsey Ferro, Jr., Women's Lacrosse, Management (Notre Dame Prep)
  DL HR Alex Wallace, So., Women's Lacrosse, Managing for Sustainability (Catonsville)
Cockeysville DL HR Emily Gladstone, Sr., Women's Rowing, Civil Engineering (Dulaney)
Ellicott City DL HR Cori Thielemann, So., Women's Lacrosse, Interdisciplinary Studies: Economics & Math (River Hill)
Fallston   HR Cameron James, Fr., Men's Swimming & Diving, Undeclared (Loyola Blakefield)
Forest Hill DL HR Sam Rickels, Fr., Women's Lacrosse, Undeclared (Towson)
Ijamsville DL HR Ronjohn Dadd, Sr., Men's Lacrosse, Management (Urbana)
La Plata DL HR Abby Monaghan, Sr., Women's Track & Field, Elementary Education (La Plata)
Lutherville DL HR Emily Kookogey, So., Women's Lacrosse, Economics (Towson)
Odenton DL   Kebah Edoho, Sr., Volleyball, Psychology (Arundel)
Owings Mills   HR Ryan Gutowski, Sr., Men's Lacrosse, Economics (Calvert Hall)
Oxford DL HR Cassie Greenhawk, Sr., Softball, Environmental Studies (Easton)
Reisterstown   HR Wyatt Land, So., Men's Lacrosse, Sociology (St. Paul's)
  DL HR Katelyn Miller, Jr., Women's Lacrosse, Biology (McDonogh)
  DL   Emily Trosch, Sr., Women's Soccer, Psychology (McDonogh)
Silver Spring DL HR Ryan Frazier, Fr., Men's Basketball, Undeclared School of Management (Salisbury School (Conn.))
Sykesville DL   Joe Meyer, Jr., Men's Soccer, Mechanical Engineering (McDonogh)
Timonium DL HR Andrew Dempsey, So., Men's Lacrosse, Economics (Boys' Latin)
Upper Marlboro DL   Donald Quarles, Sr., Football, Political Science (Saint John's))
MASSACHUSETTS      
Boston DL HR Jennifer Fish, Jr., Women's Rowing, Biology (Thayer Academy))
Boxford   HR Emily Wheeler, Fr., Women's Track & Field, undeclared School of Management (Masconomet Regional)
Concord   HR Katie Jessee, So., Women's Track & Field, Markets, Innovation & Design (Concord Carlisle)
Cotuit DL   Jack Ingram, Sr., Wrestling, Environmental Geology (Tabor Academy)
Hopkinton   HR Haley Anderson, So., Women's Track & Field, Biochemistry (Hopkinton)
Lincoln DL   Stefen Laukien, Sr., Football, Economics (The Rivers School)
Littleton DL HR Valerie Sans, Sr., Women's Track & Field, Management (Acton-Boxboro Regional)
Medfield DL HR Elizabeth Aigler, Sr., Women's Rowing, Political Science (Medfield)
Tewksbury   HR Jess Bridle, Fr., Women's Track & Field, Undeclared (Tewksbury)
Topsfield   HR Maya Martignetti, Fr., Women's Rowing, Undeclared (The Governor's Academy)
  DL   John Miller, So., Men's Soccer, Economics (Masconomet Regional)
Walpole   HR Peter Burke, Jr., Men's Lacrosse, Economics (St. Sebastian's)
Wayland DL HR Emily Wright, Jr., Women's Swimming & Diving, Sociology (Wayland)
Worcester   HR Emily Fask, Jr., Women's Lacrosse, Civil Engineering (Worcester Academy)
  DL HR Anthony Gingerelli, So., Baseball, Accounting & Financial Management (Burncoat)
MICHIGAN      
Bloomfield Hills DL HR Ellie Fraser, Fr., Women's Tennis, Chemistry (Carlbrook School (Va.))
Northville   HR J.J. Szmadzinski, Sr., Men's Golf, Accounting (Detroit Catholic Central)
Pellston DL HR Chris Hass, Fr., Men's Basketball, Undeclared (Pellston)
Petoskey   HR Cory Starkey, So., Men's Basketball, Economics (Petoskey)
MINNESOTA      
Roseville DL HR Matt Busch, Sr., Baseball, Psychology (Roseville)
  DL HR Mike Muscala, Sr., Men's Basketball, Management (Roseville)
NEVADA      
Henderson DL   Eleanor Marrs, Fr., Women's Water Polo, Chemical Engineering (Green Valley)
NEW HAMPSHIRE      
Derry DL HR Katherine Harris, So., Women's Basketball, Mathematics (Pinkerton Academy)
Hanover DL HR Kelsey Pilchman, Fr., Women's Rowing, Undeclared (Hanover)
  DL HR Sarah Riessen, Jr., Women's Rowing, International Relations (Hanover)
NEW JERSEY      
Beach Haven DL HR Erin Horleman, Jr., Women's Track & Field/Cross Country, Geology (Southern Regional)
Bernardsville DL HR Bridget Wilcox, Jr., Women's Golf, Management (Taft School)
Brick DL   Vincent Favia, Fr., Wrestling, Undeclared (Christian Brothers Academy)
  DL   Chelsey Garkowski, Jr., Women's Soccer, Biology (Brick Township)
  DL   Kristen Gelenitis, Fr., Volleyball, Biomedical Engineering (Red Bank Catholic)
Bridgewater DL   Erica Perrine, Jr., Field Hockey, Accounting (Bridgewater-Raritan)
Chatham DL HR Amanda Fazio, Fr., Softball, Undeclared (Chatham)
Cranbury DL HR Tracy Mischell, Jr., Women's Rowing, Early Childhood Education (WW-P South)
    HR Rebekka Vuojolainen, So., Women's Track & Field, Markets, Innovation & Design (Princeton HS)
Edison DL HR Felicia Mgbada, Sr., Women's Basketball, Management (Blair Academy)
Englishtown   HR Anthony Mezza, Fr., Men's Track & Field, Undeclared (Manalapan)
Essex Fells   HR Tom Black, Jr., Men's Lacrosse, Economics (West Essex)
    HR Jon Hartman, Sr., Men's Golf, Economics (Seton Hall Prep)
Galloway   HR Alexandra Romaneli, Sr., Women's Track & Field, Interdisciplinary Studies (Absegami)
Haddonfield DL   Ray Schlitt, So., Wrestling, Biology (Haddonfield)
Ho-Ho-Kus DL HR Justine Schnell, So., Women's Track & Field/Cross Country, Undeclared (Northern Highlands)
Jackson DL HR Joe Ogren, Fr., Baseball, Chemical Engineering (Jackson Memorial)
Livingston DL   Sara Lederman, Sr., Women's Cross Country, Management (Livingston)
Lodi DL   Patryk Najbar, Jr., Football/Men's Track & Field, Economics (Lodi)
Madison DL HR Tayler Siegrist, Sr., Field Hockey/Women's Track & Field, Accounting (Madison)
Mahwah DL HR Victoria Mold, So., Women's Track & Field, Global Management (Mahwah)
  DL HR Kim Nagotko, So., Women's Track & Field, Environmental Geology (Mahwah)
  DL HR Scott Weismiller, Jr., Men's Track & Field, Biology (Don Bosco Prep)
Maplewood DL HR Bret Brachman-Goldstein, Fr., Men's Lacrosse, Undeclared (St. Peter's Prep)
  DL HR Dylan Burke, Sr., Men's Lacrosse, Management (Seton Hall Prep)
Margate City   HR Sierra McCarron, Fr., Women's Rowing, Early Childhood Education (Atlantic City)
Marlton   HR Chris Applegate, Sr., Men's Track & Field, Accounting (Cherokee)
Matawan DL HR Chelsea Lodato, Jr., Women's Track & Field/Cross Country, Management (Old Bridge)
Medford DL   Abby Watson, Fr., Field Hockey, Civil Engineering (Shawnee)
Montville DL HR Kaitlyn Utkewicz, Jr., Women's Swimming & Diving, Political Science (Montville)
Moorestown   HR Lexi Klein, So., Women's Golf, Biomedical Engineering (Moorestown)
Morristown DL   Rachel Misko, Jr., Field Hockey, Management (Madison)
New Providence DL HR Kelly Pontecorvo, Jr., Women's Swimming & Diving, Management (Mount St. Mary Academy)
Northfield DL HR Jacqueline McKeone, Sr., Women's Rowing, Civil Engineering (Mainland)
Northvale DL HR Sharon O'Reilly, Fr., Women's Track & Field, Undeclared (Northern Valley Regional)
Nutley DL   Matt DelMauro, Fr., Football, Management (Nutley)
Ocean Township DL HR Courtney Conover, Jr., Softball, Political Science (Ocean Township)
Paramus DL HR Jennifer Zymet, Jr., Women's Track & Field/Cross Country, Education (Paramus)
Piscataway DL   Derek Maurer, So., Football, Managing for Sustainability (Piscataway)
Point Pleasant Beach DL HR Katie Mancino, Sr., Women's Golf, English (Peddie School)
Princeton   HR Will Mooney, Jr., Baseball, Accounting (Hun School)
Princeton Junction   HR Alex Prieto, Jr., Men's Track & Field, Civil Engineering (West Windsor Plainsboro South)
Readington   HR Kristen Zahn, So., Softball, Accounting & Financial Management (Hunterdon Central Regional)
Ridgewood DL HR Tucker Rekucki, So., Baseball, Accounting & Financial Management (Ridgewood)
Short Hills   HR Dan Keller, Fr., Baseball, Undeclared (Pingry)
Somerville   HR Pat Mulrooney, Fr., Men's Track & Field, Mechanical Engineering (Somerville)
Sparta DL   Vinny Cinotti, Sr., Men's Soccer, Management (Sparta)
Stewartsville DL   John Gallagher, Sr., Football, Psychology (Blair Academy)
Summit DL HR Blair McDonald, So., Women's Lacrosse, Markets, Innovation & Design (Kent Place School)
Tinton Falls DL HR Joe Willman, Sr., Men's Basketball, Management (Monmouth Regional)
Verona DL   Meghan Fitzpatrick, Sr., Women's Soccer, Management (Verona)
Washington DL HR Tara Wilk, So., Women's Basketball, Civil Engineering (Immaculate Heart Academy)
Westfield   HR Scott Bernstein, Jr., Men's Tennis, Management (Westfield)
  DL   Brendan Burgdorf, Sr., Men's Soccer, Physics (The Pingry School)
  DL   Joe Rinaldi, Fr., Football, Biology (Westfield)
Wyckoff DL HR Mia Del Duca, Fr., Women's Rowing, Undeclared (Ramapo)
  DL   Devan Schulte, Fr., Women's Soccer, Undeclared (Ramapo)
NEW YORK      
Armonk DL HR Kyle Rosen, Jr., Men's Tennis, Economics (Byram Hills)
Bohemia DL HR Marisa Taddeo, Sr., Women's Swimming & Diving, Neuroscience (St. Anthony's)
Cold Spring Harbor   HR Alex Ryan, So., Men's Lacrosse, Italian (Friends Academy)
    HR Claire Switala, So., Women's Lacrosse, Global Management (Cold Spring Harbor)
Cutchogue DL   Taryn Boucher, Sr., Women's Soccer, Biology (Mattituck)
Durham   HR Rachael Blondy, Jr., Women's Track & Field, Geology (Cary Academy)
Eastchester DL HR Slade Capasso, Sr., Men's Track & Field, Computer Science & Engineering (Eastchester)
East Aurora DL HR Erin Holbrook, Jr., Women's Track & Field/Cross Country, Political Science (East Aurora)
East Moriches   HR Sophia Geraci, Jr., Softball, Management (Westhampton Beach)
Elmira DL HR Mike Huffner, Sr., Men's Lacrosse, Biology (Notre Dame)
Fairport DL HR Rachel Brekovsky, Fr., Women's Swimming & Diving, Chemical Engineering (Fairport)
  DL   Brigit Falcon, So., Women's Soccer, Accounting & Financial Management (Fairport)
  DL HR Elizabeth Porcellio, Sr., Women's Swimming & Diving, Neuroscience (Penfield)
Fayetteville DL HR Alexandra Chapman, Sr., Women's Track & Field/Cross Country, Animal Behavior (Fayetteville Manlius)
Fishkill   HR Kendall Balasiano, Fr., Women's Rowing, Undeclared (Our Lady of Lourdes)
Glenville   HR Leanne Archer, Fr., Women's Swimming & Diving, Undeclared School of Management (Niskayuna)
Greenwich DL HR Betsy Edinger, So., Women's Track & Field/Cross Country, Psychology (Greenwich Central)
Huntington Bay DL HR Billy Krause, Sr., Men's Swimming & Diving, Management (St. Anthony's)
Ithaca DL HR Julia Steen, Sr., Women's Rowing, Chemical Engineering (Ithaca)
Kings Park   HR Nicki Heldberg, Fr., Women's Lacrosse, Early Childhood Education (Smithtown West)
Lido Beach DL HR Alanna Nawrocki, Fr., Women's Swimming & Diving, Undeclared (East Islip)
Lloyd Harbor DL HR Ashley Rooney, Sr., Women's Rowing, History (Cold Spring Harbor)
Lockport DL HR Caroline Tolli, Sr., Women's Track & Field/Cross Country, Education (Lockport)
Malverne   HR Kylie Pearse, So., Women's Track & Field, Economics (Kellenburg Memorial)
Manhasset DL HR Katharine Frost, Fr., Women's Rowing, Biology (Manhasset)
  DL HR Christina Hanlon, Jr., Women's Rowing, Economics (Phillips Exeter Academy)
Manlius DL   Brian Ward, So., Men's Soccer, Civil Engineering (Fayetteville-Manlius)
Massapequa DL HR Daniel Wallace, Jr., Men's Swimming & Diving, Geology (Chaminade)
Mount Vernon DL   Mark Kramarchuk, Fr., Men's Soccer, Biology (Fordham Prep)
New City DL   Evelyn Nicinski, So., Women's Soccer, Global Management (Clarkstown North)
New York DL HR Sam Grinberg, So., Men's Lacrosse, Economics (Hotchkiss School (Conn.))
Oyster Bay   HR Peter Scialabba, So., Men's Golf, Economics (Friends Academy)
Perry DL HR Eden Wondra, So., Women's Track & Field, Animal Behavior (Perry)
Plainview DL HR Josh Katten, Sr., Men's Tennis, Political Science (Plainview JFK)
Point Lookout DL HR Catherine Kobza, Jr., Women's Track & Field/Cross Country, Religion (Holy Trinity)
Port Jefferson DL HR Cole Conte, Fr., Men's Track & Field/Cross Country, Mathematics (Earl L. Vandermeulen)
Pound Ridge   HR Will Rappaport, Fr., Men's Swimming & Diving, Undeclared (Fox Lane)
Rochester DL HR Victoria Schmidt, Jr., Women's Track & Field, Education (Hilton)
  DL   Troy Steinhilber, Sr., Football, Psychology (Pittsford Sutherland)
  DL HR Elena Vidrascu, Jr., Women's Tennis, Neuroscience (Pittsford Sutherland)
Rye   HR Jen Lee, Fr., Women's Golf, Undeclared (Rye)
    HR Kelly Morque, Sr., Men's Tennis, Management (Rye)
Scarsdale DL HR Annie Goldman, Jr., Women's Rowing, Political Science (Scarsdale)
  DL HR Laura Lutzker, Jr., Women's Track & Field, Management (Scarsdale)
Spencerport DL HR Kathryn Wahls, Sr., Women's Track & Field, Physics (Brockport)
Syracuse DL HR Lauren Perry, So., Women's Swimming & Diving, Accounting & Financial Management (Westhill)
Valhalla DL HR Ted Mottola, Sr., Men's Track & Field, Accounting (Iona Prep)
Vestal DL HR Cam Buglione, So., Men's Lacrosse, Economics (Vestal)
Wading River DL HR Kristen Purdy, Jr., Women's Swimming & Diving, Biology (Shoreham Wading River)
Webster   HR Brian Charland, Sr., Men's Track & Field, Civil Engineering (Webster Thomas)
West Harrison   HR JT Nangle, Fr., Men's Swimming & Diving, Undeclared (Harrison)
Whitesboro DL HR Leonard Joseph, Sr., Men's Track & Field, Psychology (Clinton)
White Plains DL HR Shane Fee, Fr., Men's Lacrosse, Undeclared (Iona Prep)
NORTH CAROLINA      
Chapel Hill DL HR Kristin Sundy, So., Women's Track & Field, Neuroscience (Durham Academy Upper School)
Clemmons DL HR Robb Scott, Sr., Baseball, Sociology (Deerfield Academy (Mass.))
Kinston   HR Joshea Singleton, So., Men's Basketball, Philosophy (Kestrel Heights)
Waxhaw DL   Nick Gatto, Sr., Football, Economics (Charlotte Catholic)
Winston-Salem   HR Evan Bozymski, Jr., Men's Lacrosse, Economics (Woodberry Forest (Va.))
OHIO      
Alexandria DL HR Kate VanNess, So., Women's Track & Field/Cross Country, Physics (Granville)
Bentleyville DL HR Jackie Shroyer, So., Women's Swimming & Diving, Geology (Chagrin Falls)
Cincinnati DL HR Rachel Voss, Sr., Women's Basketball, Management (Loveland)
Cleveland DL HR Deanna Godby, Fr., Women's Track & Field/Cross Country, Mechanical Engineering (Mayfield)
Columbus DL HR Sophia Nnadi, Fr., Women's Track & Field, Undeclared (Saint Francis DeSales)
Lakewood DL HR Jack McLinden, Jr., Baseball, Classics (St. Ignatius)
Martins Ferry DL   Ryan Riethmiller, Fr., Football, Undeclared (Linsly School (W. Va.))
Massillon DL HR Ally Furbay, Fr., Women's Lacrosse, Undeclared (Jackson)
Mason DL HR Alyssa Dunn, Sr., Women's Basketball, Management (Seven Hills School)
Milford DL   Sarah Frank, Jr., Women's Water Polo, Spanish (Milford)
Pataskala DL HR Luke Webster, Sr., Men's Track & Field, Chemical Engineering (Newark Catholic)
PENNSYLVANIA      
Allentown   HR Cameron McConnell, Sr., Men's Track & Field, Chemistry (Parkland)
Allison Park DL HR Charles Seigneur, Sr., Men's Track & Field/Cross Country, Biochemistry (Allison Park)
Ambler   HR Ryan Otis, Fr., Baseball, Undeclared (La Salle)
Ardmore DL HR Michael McGowan, So., Men's Track & Field/Cross Country, Economics (Lower Merion)
Barnesville DL HR Kelly Purcell, Sr., Women's Swimming & Diving, Neuroscience (Mahanoy Area)
Bath DL HR Alyssa Cardillo, Jr., Women's Track & Field, Political Science (Bethlehem Catholic)
Berwyn DL   Clarke Fox, Fr., Men's Soccer, Undeclared (Conestoga)
  DL HR Stephanie Pino, Fr., Women's Tennis, Undeclared (The Episcopal Academy)
Blue Bell DL HR Cameron Ayers, Jr., Men's Basketball, Economics (Germantown Academy)
Boalsburg DL HR Nora Adams, Fr., Women's Track & Field/Cross Country, Undeclared (State College Area)
Bryn Mawr   HR Spencer Stokes, Fr., Baseball, Undeclared School of Management (The Shipley School)
Carrolltown DL HR Emily Waksmunski, Jr., Women's Track & Field/Cross Country, Civil Engineering (Bishop Carroll)
Chester Springs DL HR Wills Miller, Sr., Men's Lacrosse, Economics (Haverford School)
Coatesville   HR Mallory Lyons, Jr., Softball, Political Science (Coatesville Area)
Coplay   HR Tori Molchany, So., Women's Swimming & Diving, Mechanical Engineering (Parkland)
Danville DL HR Allison Billas, Fr., Women's Track & Field/Cross Country, Animal Behavior (Danville Area)
Dover DL HR Sasha Hornock, Sr., Women's Track & Field/Cross Country, Biology (Dover)
Doylestown   HR Hannah Lindgren, So., Women's Rowing, Economics (Germantown Academy)
Elizabeth DL HR Dustin Horning, Sr., Men's Track & Field/Cross Country, Political Science (Elizabethtown Area))
Emmaus DL HR Morgan Oxley, Sr., Women's Swimming & Diving, Education (Emmaus)
Enola DL   Mackenzie Ferry, Jr., Women's Water Polo, Biology (Cumberland Valley)
Exton DL   Trey Lauletta, So., Football, Managing for Sustainability (Downingtown East)
Fogelsville DL HR Kathleen Hickes, So., Women's Rowing, International Relations (Parkland)
Fort Washington DL   Emily Hitchings, Fr., Field Hockey, Early Childhood Education (Upper Dublin)
Frazer   HR Jessica Matsinger, So., Women's Track & Field, Mathematics (Great Valley)
Garnet Valley DL HR Leah Goeke, Sr., Women's Track & Field/Cross Country, Biology (Garnet Valley)
Gibsonia DL   Mark Leibensperger, So., Men's Soccer, Physics (Pine-Richland)
Grove City DL HR Hana Casalnova, Jr., Women's Track & Field/Cross Country, Biomedical Engineering (Grove City)
Hamburg DL   Vickie Resh, Jr., Field Hockey, Animal Behavior (Hamburg Area)
Haverford   HR Char Damico, Jr., Women's Lacrosse, Management (Baldwin School)
Holland DL HR Madison Hurwitz, Sr., Women's Lacrosse, Psychology (Council Rock)
Huntington Valley DL HR Dayna Simone, Fr., Women's Track & Field, Undeclared (Lower Moreland)
Kutztown DL   Dylan Cowell, So. Men's Cross Country, Civil Engineering (Kutztown)
  DL   Kelsey Mucelli, So., Field Hockey, Chemical Engineering (Kutztown)
Lancaster DL HR Kerri Althouse, Jr., Women's Lacrosse, Psychology (Penn Manor)
  DL HR Nick Bybel, Fr., Men's Tennis, Undeclared (Hilton Head Christian Academy (S.C.))
  DL   Clayton Hoffmaster, Fr., Football, Undeclared School of Management (Manheim Township)
  DL HR Mike Ondrusek, So., Men's Lacrosse, Political Science (Hampfield)
Landenberg   HR Glen Williams, So., Men's Track & Field, Mechanical Engineering (Kennett)
Lansdale DL   Samantha Deana, Jr., Women's Water Polo, Psychology (North Penn)
  DL HR Dan Gevirtz, Fr., Men's Track & Field, Undeclared (North Penn)
  DL   Kelly Stefanowicz, Sr., Field Hockey, Economics (Mount St. Joseph's Academy)
Lebanon DL HR Matt Deysher, So., Men's Track & Field, Neuroscience (Cedar Crest)
Lewistown DL HR Zachary Moon, Fr., Men's Track & Field/Cross Country, Undeclared (Mifflin County)
Malvern   HR Dan Bernard, Sr., Men's Golf, Civil Engineering (Malvern Prep)
  DL HR Lauren Bernard, Jr., Women's Golf, Management (Academy of Notre Dame)
McKean DL HR Allison Dillon, So., Women's Track & Field/Cross Country, Mechanical Engineering (General McLane)
Media DL HR Amanda Chikowski, So., Women's Rowing, Interdisciplinary Studies: Economics & Math (Episcopal Acad.)
Murrysville DL HR Kasey Segiel, Jr., Softball, Economics (Franklin Regional)
Nazareth DL   Cassie Denger, So., Women's Soccer, Economics (Nazareth)
Northampton DL HR Alex McLean, Sr., Softball, Interdepartmental Studies (Northampton Area)
Orefield DL HR David Strauss, Jr., Men's Track & Field/Cross Country, Biochemistry (Parkland)
Penn Valley DL HR Chloe Chou, So., Women's Lacrosse, Political Science (Agnes Irwin)
Perkiomenville DL HR Kirsten Schulte, So., Women's Track & Field, Interdepartmental (Pope John Paul)
Philadelphia DL HR Jennifer Brennan, Jr., Women's Swimming & Diving, Economics (Nazareth Academy)
Phillipsburg DL HR Meghan Carroll, Fr., Women's Track & Field/Cross Country, Undeclared (Phillipsburg)
Pipersville DL HR Liz Daniels, Fr., Women's Track & Field, Undeclared (Central Bucks East)
Pittsburgh DL HR Megan Kirk, Fr., Women's Track & Field, Undeclared School of Management (Fox Chapel)
  DL HR Andrew Kuchta, Fr., Men's Track & Field/Cross Country, Mechanical Engineering (Baldwin)
    HR Edward Jew, Jr., Men's Swimming & Diving, Economics (Upper St. Clair)
  DL HR Alaina Puff, Sr., Women's Rowing, Psychology (Shaler Area)
Plymouth Meeting DL HR Zach Pogust, So., Men's Golf, Markets, Innovation & Design (Plymouth Whitemarsh)
Pottstown   HR Lyndsey Marcheskie, Fr., Women's Swimming & Diving, Biology (The Hill School)
Radnor DL HR Andrea Feldman, Jr., Women's Lacrosse, Psychology (Radnor)
Sewickley DL HR John Westwood, Fr., Men's Track & Field/Cross Country, Undeclared School of Management (Quaker Valley)
Shamokin DL HR Colin Klebon, Sr., Men's Basketball, Civil Engineering (Southern Columbia)
Springfield DL HR Ashley Baxter, Sr., Women's Basketball, Environmental Studies (Merion Mercy Academy)
  DL HR Ian Ferguson, Sr., Men's Track & Field, Mechanical Engineering (Spingfield)
Warrington   HR Sean Dougherty, So., Men's Track & Field, Biology (Central Bucks South)
Wayne   HR Jackson Place, Jr., Men's Lacrosse, Political Science (Episcopal Academy)
West Pittston   HR Michelle Golden, So., Women's Track & Field, Biology (Wyoming)
Wexford DL HR Eric Balaban, Jr., Men's Track & Field/Cross Country, Biomedical Engineering (North Allegheny)
Wilkes Barre DL   Adam Healey, Sr., Wrestling, Geology (Wyoming Seminary)
Williamsport DL HR Maria Cioffi, Fr., Women's Tennis, Undeclared (South Williamsport)
TENNESSEE      
Germantown   HR Sarah Shochat, Fr., Women's Rowing, Undeclared (St. George's Independent School)
Oak Ridge   HR Bethany Dunn, Jr., Women's Rowing, Environmental Studies (Oak Ridge)
TEXAS      
Arlington DL   Robert Owoyele, Sr., Football, Economics (Juan Seguin)
Dallas DL   Sal Vallala, Jr., Football, Management (Jesuit Prep)
Magnolia DL HR Cydnee Sanders, So., Softball, Anthropology (Magnolia West)
San Antonio DL   Patrick Joyce, Sr., Football, Management (Central Catholic)
VIRGINIA      
Centreville DL HR Shelby Romine, Jr., Women's Basketball, Philosophy (Westfield)
Charlottesville DL HR Elizabeth Morgan, Jr., Women's Tennis, English - Literary Studies (St. Anne's-Belfield School)
Chesapeake DL   Karen Campbell, Fr., Volleyball, Undeclared (Cape Henry Collegiate)
Fairfax Station DL   Jenna Tryon, Sr., Women's Soccer, Biology (South County)
McLean DL   Rafael Enriquez-Hesles, So., Men's Soccer, Civil Engineering & Management for Engineers (McLean)
Vienna   HR Audrey Dotson, So., Women's Basketball, Economics (Flint Hill School)
  DL HR Elizabeth Gauf, Jr., Women's Lacrosse, Accounting (James Madison)
WASHINGTON      
Sammamish DL   Jesse Klug, Fr., Men's Soccer, Undeclared School of Management (Overlake School)
WASHINGTON, D.C.      
Washington, D.C.   HR Sam McDonough, Jr., Men's Lacrosse, Economics (Landon)
AUSTRALIA      
Darwin   HR Claire Maree O'Bryan, Fr., Women's Basketball, Neuroscience (The Hill School (Pa.))
Melbourne   HR Victoria Kielty, Jr., Women's Rowing, Psychology (Methodist Ladies College (Pa.))
CANADA      
Pictou, Nova Scotia DL HR Bryson Johnson, Sr., Men's Basketball, Economics (St. David Catholic (Ontario))
CHINA      
Chengdu DL HR Hejintao Huang, Fr., Women's Rowing, Civil Engineering (Foreign Language School)
ESTONIA      
Saku Parish DL   Kadri Lutter, So., Volleyball, Political Science (Audentes Sports Gymnasium)
JAMAICA      
Kingston DL   Jermaine Jarrett, Sr., Men's Soccer, Political Science (The Hotchkiss School (Conn.))

Bison Vision

Watch Live Events on Bison Vision on Patriot League Network
Patriot League Football Media Day...
Bud Ranck / Tom Gadd Memorial Classic...
A Night With Sid Jamieson :...
In The Herd Men's Basketball European...
In The Herd Men's Basketball Trip To...
Baseball Pitcher Dan Weigel
Katelyn Miller
Audrey & Brad Dotson
Emma Levendoski
Incoming Women's Basketball Freshmen
PL Quarterfinal v. Holy Cross
Army Patriot League Quarterfinal...
Bucknell vs. American Highlights
Lehigh Highlights
Bucknell vs. Boston University...