LEWISBURG, Pa. – The Patriot League champion Bucknell women’s track and field team placed a league-best 59 student-athletes on the 2016 Patriot League Winter/Spring Academic Honor Roll, announced on Friday. The Bison led the league in honorees for the tenth consecutive season.

Leading the way for the Bison women are Nora Adams, Alison Billas, Meghan Carroll, Emma Cousins, Liz Daniels, Deanna Godby, Lauren Lamoureux, Lindsay Schafer, Elizabeth Sheprow, Kat Townsend and Tabitha Wismer, who each posted perfect 4.0 GPAs during the spring semester.

The Bison’s 59 honorees easily led the league, as Holy Cross finished second with 45 student-athletes earning a spot on the Academic Honor Roll.

To be eligible for the Academic Honor Roll, a student-athlete must earn a 3.20 grade-point average in the spring semester and participate in one of the Patriot League’s winter or spring championship sports.

Bucknell Women’s Track and Field PL Academic Honor Roll Selections
Nora Adams, Sr., Linguistics
Alexis Auman, Fr., Undeclared
Christine Bendzinski, So., Cell Biology & Biochemistry
Alison Billas, Sr., Animal Behavior
Isabella Bjorkeson, Fr., Mechanical Engineering
Andrea Bourgal, Sr., Chemical Engineering
Jess Bridle, Sr., English-Creative Writing
Abigail Brundage, Sr., Political Science
Colleen Buckley, Fr., Animal Behavior
Jenna Calandro, So., Interdepartmental
Amber Carroll, Sr., Biology
Meghan Carroll, Sr., English-Creative Writing
Sarah Chandler, Jr., Psychology
Sara Christian, So., Biology
Emma Cousins, So., Early Childhood Education
Liz Daniels, Sr., Managing for Sustainability
Maddie Davidian, So., Early Childhood Education
Sarah Decker, Jr., International Relations
Alexa DiGregorio, So., Biology
Stephanie Easse. Jr., Accounting & Financial Management
Shaylyn Fahey, Fr., Neurology
Jenna Farmer, Fr., Biology
Kathleen Fitzgerald, Jr., Interdepartmental
Deanna Godby, Sr., Mechanical Engineering
Lauren Hazzard, Fr., Undeclared
Lauren Hudson, So., English-Creative Writing
Paulina Johansson, Fr., Undeclared
Ellen Kalnins, Sr., Chemical Engineering
Leigh Ann Labate, Sr., Economics
Lauren Lamoureux, Jr., Accounting & Financial Management
Tara Lee, Sr., Psychology
Grace Loh, Jr., Economics
Carli Lucke, So., Psychology
Madison Narr, Fr., Undeclared
Sophia Nnadi, Sr., International Relations
Kafilat Oladiran, So., Education
Christine O’Kane, Fr., Neurology
Rachel Paciello, Fr., Early Childhood Education
Laura Papili, Jr., Mathematics
Elyse Pettaway, Jr., Chemical Engineering
Carly Reiner, Jr., Psychology
Emily Ryan, So., Psychology
Katie Sabatino, So., Early Childhood Education
Lindsay Schafer, So., Neurology
Kate Scott, Jr., History
Chloe Shapiro, So., Markets, Innovation & Design
Allison Sharkey, Jr., Psychology
Elizabeth Sheprow, Jr., Psychology
Dayna Simone, Sr., Psychology
Rebecca Skovira, Sr., Mechanical Engineering
Harper Stewart, Fr., Biomedical Engineering
Seline Tan-Torres, Jr., Computer Science
Margaret Thomson, Fr., Undeclared
Mackenzie Todd, Fr., Chemical Engineering
Kat Townsend, Fr., Chemistry
Brianna Tutuska, Fr., Chemical Engineering
Alison Varano, So., Biology
Natalie Waterhouse, Fr., Undeclared-School of Management
Tabitha Wismer, Fr., Early Childhood Education