LEWISBURG, Pa. – Coming off yet another successful season, Bucknell head coach Kevin Donner has announced the recruiting classes for both men’s and women’s track and field.

The women’s team, which won Patriot League cross country and indoor track titles this past season, will add 24 freshmen to the roster, while the men’s team will add 23 freshmen to the squad.

TRACK AND FIELD INCOMING FRESHMEN

WOMEN
Nora Bennett
– Garden City, N.Y./Kellenberg Memorial
Top Marks – 800 (2:18.20), 1500 (4:50.45)
Michaela Bracken – Vintondale, Pa./United
Top Marks – 100H (15.17), 300H (44.78), High Jump (5-4)
Kenzie Bradley – Catasauqua, Pa./Catasauqua
Top Marks – High Jump (5-2), Long Jump (18-3), Javelin (95-5), 200 (28.14)
Emily Deschler – Allentown, Pa./Allentown Central Catholic
Top Marks – 1600 (5:06.88), 3200 (11:04.59)
Olivia Dyer – Lansdale, Pa./North Penn
Top Marks – 1600 (5:14.97), 3200 (11:01.89)
Jamie Falla – Rutland, Mass./ Wachusett Regional
Top Marks – Mile (5:18.20), 2 Mile (11:20.40)
Karly Forker – Landing, N.J./Roxbury
Top Marks – 400 (59.24), 800 (2:14.54)
Jacquiline Fraley – Oakton, Va./Flint High School
Top Marks – 100 (12.79), 200 (26.84)
Sam Killiany – Greentown, Pa./Wallenpaupack
Top Marks – 800 (2:18.41)
Lucie Kubinski – Sewickley, Pa./Quaker Valley
Top Marks – Mile (5:19.66), 3200 (11:09.89)
Sam Lopes – Elizabeth, N.J./Wallkill Valley
Top Marks – Long Jump (17-6 ¼), Triple Jump (39-7 ¼)
Tara Lyons – Pearl River, N.Y./Academy of the Holy Angels
Top Marks – 800 (2:15.43)
Gianna Macones – Sparta, N.J./Sparta
Top Marks – 100H (14.94), 100 (12.32), Long Jump (19-4), Triple Jump (39-4)
Ally McCormack – Ponte Vedra Beach, Fla./Ponte Vedra
Top Marks – 200 (26.47), 400 (58.49)
Caroline McGann – Old Tappan N.J./Academy of the Holy Angels
Top Marks – Pole Vault (11-9)
Carly Pavoni – Fairfield, Conn./Fairfield Warde
Top Marks – 800 (2:26.88)
Katie Phillips – Watkinsville, Ga./Athens Academy
Top Marks – 100H (14.88), 300H (44.94)
Ashlyn Ramos – Sammamish, Wash./Eastside Catholic
Top Marks – 1600 (5:01.29), 3200 (10:57.22)
Bailie Rizzo – Mount Ephraim, N.J./Audobon
Top Marks – 200 (26.01), 400 (57.99)
Abby Shapiro – Hershey, Pa./Hershey
Top Marks – Pole Vault (11-6)
Emily Turner – Saratoga Springs, N.Y./Saratoga Springs
Top Marks – 400H (1:06.02)
Kathleen Ward – Pittsburgh, Pa./Mount Lebanon
Top Marks – 100 (12.89), 200 (25.99)
Abby Whitaker – Corry, Pa./Corry
Top Marks – Shot Put (42-1, Discus (129-7)
Lia Zavattaro – Old Greenwich, Conn./Greenwich
Top Marks – Pole Vault (12-1)

“We got a solid combination of big hitters, as well as some women who will help with our depth,” Donner said. “It’s a very balanced class covering all the event groups, which is what we like. It’s hard to judge a class until the second or even third year. My coaching staff did a tremendous job.”

MEN
Sean Bartholomew
– Pittsburgh, Pa./North Allegheny
Top Marks – 400 (52.05)
Kevin Boyle – Thornton, Pa./Malvern Prep
Top Marks – 400 (51.85), 100 (11.21), 200 (22.38)
Aiden Brewer – Belle Vernon, Pa./Greensburg Central Catholic
Top Marks – Pole Vault (13-6), 800 (2:01.63)
Matt Cervon – Wellesley Hills, Mass./Wellesley Hills
Top Marks – Mile (4:27.42), 2 Mile (9:43.60)
Owen Chase – Natick, Mass./Natick
Top Marks – Mile (4:21.62), 1000 (2:33.98)
Mark Coppolino – Cumberland, R.I./Cumberland
Top Marks – Hammer (12lb. – 195-2), Weight (25 lb. – 60-8)
Tyler Doherty – Schenectady, N.Y./Burnt Hills-Balston Lake
Top Marks – 400 (50.82)
Carson Etnyre – Lafayette, Calif./Acalanes
Top Marks – 400 (49.88), 200 (22.79)
Andrew Gargiulo – Holmdel, N.J./Holmdel
Top Marks – 3200 (9:50.99)
Michael Gertz – Armonk, N.Y./Byram Hills
Top Marks – 800 (1:55.89), 400 (51.04)
Brian Kennedy – Weston, Conn./Weston
Top Marks – 300H (40.30), 110HH (15.85)
Thomas Johnson – Greentown, Pa./Wallenpaupack
Top Marks – 3200 (10:03.57)
Ian Lawrence – Doylestown, Pa./The Hill School
Top Marks – Long Jump (21-9), Triple Jump (42-9), High Jump (6-2)
Quenton Long – Mifflinburg, Pa./Mifflinburg
Top Marks – 1600 (4:29.44), 3200 (10:05.43)
Thomas Matsumura – Coopersburg, Pa./Southern Lehigh
Top Marks – 1600 (4:23.54), 3200 (9:39.06)
Jack Memoli – Lebanon, N.J./Voorhees
Top Marks – 110HH (14:64), 300H (40.82), 400H (56.07)
Ryan Miele – Middletown, N.J./Christian Brothers Academy
Top Marks – 3200 (9:41.58), 1600 (4:30.38)
Joey Olah – Coal Township, Pa./Shamokin
Top Marks – 800 (2:00.96)
Brendan O’Toole – Lansdale, Pa./North Penn
Top Marks – 800 (1:57.34), 1600 (4:24.03), 3200 (9:36.05
Franco Perinotti – Laurys Station, Pa./Parkland
Top Marks – Pole Vault (14-3)
Jaden Rouse – Pittsburgh, Pa./Penn Hills
Top Marks – Triple Jump (44-4 ½), Long Jump (20-4)
Brett Zatlin – Malvern, Pa./Great Valley
Top Marks – 800 (1:54.65), 1600 (4:29.09)
Justin Zhang – East Brunswick, N.J./East Brunswick
Top Marks – Shot Put (53-6 ½)

”It is a larger class than we originally planned since we only graduated six men, but the quality of the class will definitely strengthen our depth and make things very competitive for roster and travel spots,” Donner said. “A few of these guys will help us immediately and others may take a year or two. My coaching staff did a great job.”