LEWISBURG, Pa. – Bucknell track and field head coach Kevin Donner led the women’s and men’s teams to more impressive results last season, including an outdoor conference championship by the Bison women. On Wednesday, Donner announced his incoming freshmen classes that he expects to help continue that success over the next four years.

TRACK AND FIELD INCOMING FRESHMEN

WOMEN
Hanna Beer – Marion Center, Pa./Marion Center
Top Marks – Javelin (137-0)
Hope Beyer – Brick, N.J./Brick Memorial
Top Marks – 1,600 (5:10.80), 800 (2:19.86)
Mikayla Cochrane – Chester, N.J./West Morris Central
Top Marks – 1,600 (5:13.76), 3,200 (11:28.28)
Sydney Contrino – East Brunswick, N.J./East Brunswick
Top Marks – High Jump (5-0)
Emma Dolen – Manchester, Conn./East Catholic
Top Marks – 1,600 (5:11.36), 2,000 steeplechase (7:18.19)
Lexi Forrestal – Montgomery, Pa./Montgomery
Top Marks – High Jump (5-4)
Lauren Gronbeck – Sewickley, Pa./Eden Academy
Top Marks  - 3,200 (10:52.94), 1,600 (5:09.36)
Rachel Johnson – Waynesboro, Pa./Waynesboro
Top Marks – Pole Vault (10-6)
Taylor Kennedy – Doylestown, Pa./Central Bucks East
Top Marks – 100 (12.15), 200m (26.05), 400 (57.58)
Alexandra Koumas – Huntington, N.Y./Huntington
Top Marks – 400H (1:04.83)
Paige Kupsky – Kingston, Pa./Wyoming Seminary
Top Marks – 3,200 (11:18.47), 1,600 (5:15.45)
Tahlyn Miller – Johnstown, Pa./Bishop McCort
Top Marks – 100 (12.38), 200 (25.83)
Gianna Mincone – Huntington, N.Y./St. Anthony’s
Top Marks – 800 (2:16.66)
Olivia Pandolfo – Tenafly, N.J./Tenafly
Top Marks – 100H (15.45), High Jump (5-2), Long Jump (16-7 ½)
Jenna Phillips – Bohemia, N.Y./Connetquot
Top Marks – Shot Put (40-7 ¼), Discus (111-11)
Rebecca Rooney - Bedford, N.H./Bedford
Top Marks – 400 (58.96)
Kaitlin Salisbury – Hawthorne, N.J./Hawthorne
Top Marks – 100 (11.83), 200 (24.50), Long Jump (20-0), Triple Jump (40-1 ¼)
Ella Schultz – West Allis, Wisc. /West Allis
Top Marks – Shot Put (45-7 ¾)
Defne Sement – Mendham, N.J./Mendham
Top Marks: 3,200 (11:29.05), 1,600 (5:13.18)
Margaret Sliney – St. Louis, Mo/Mary Institute & St. Louis Country Day School    
Top Marks – 400 (55.75), 800 (2:19.43)
Katie Wisotsky – Mendham, N.J./Mendham
Top Marks – Shot Put (37-1 ¾), Discus (111-4) 

“I was very pleased with our women’s class this year,” said coach Donner, the Patriot League and USTFCCA Mid-Atlantic Region Women’s Coach of the Year. “We were able to bring in a few athletes who will help us right away in the Patriot League as well as the ECAC and NCAA. We also brought in some added depth to some already good event groups. I look forward to the next four years to see what this group is capable of doing and we cannot wait to get this group on campus.”

MEN

Nana Appish-Padi – Lewisburg, Pa./Lewisburg
Top Marks – Long Jump (20-10 ¼), 100 (11.33)
William Briggs – Canton, Conn./Canton
Top Marks – Discus (161-3)
Jeffrey Brown – Wynnewood, Pa./Friends’ Central
Top Marks – 100 (10.75), 200 (22.13)
Sean Conway – Langhorne, Pa./Neshaminy
Top Marks – 400 (49.64), 800 (1:56.26)
Brian Dengler – Middletown, N.J./Christian Brothers Academy
Top Marks – 3,200 (9:20.39)
Drew Dorflinger – Pleasantville, N.Y./Pleasantville
Top Marks – 3,200 (9:12.36), Mile (4:18.06)
C.J. Falcioni – Seymour, Conn./Seymour
Top Marks – Discus (148-8), Shot Put (49-11 ¼)
Terryl Ferrell – Hershey, Pa./Milton Hershey
Top Marks – 1,600 (4:30.05), 3,200 (10:11.46)
Robert Gablein – Horsham, Pa./Hatboro Horsham
Top Marks – 100 (10.89), 200 (22.45), Long Jump (21-1)
Tim Guider – Morristown, N.J./Delbarton
Top Marks – Discus (146-2), Shot Put (48-6 ¼)
Ryquan Harris – Baltimore, Md./Western Tech
Top Marks – 100 (11.07), 200 (22.68)
Ninh Lam – Egg Harbor Township, N.J./East Harbor
Top Marks – Discus (146-1), Shot Put (46-9 ¼)
Hayden Lindsey – Frostburg, Md./Mountain Ridge
Top Marks – Shot Put (51-1 ½), Discus (145-1)
Brendan McGill – Glen Gardner, N.J./Voorhees
Top Marks – 800 (1:57.17), 1,600 (4:20.06), 3,200 (9:27.24)
Brennan McTighe – Saxonburg, Pa./Knoch
Top Marks – Discus (162-2), Shot Put (55-5)
Nick Pacelli – Warwick, N.Y./Warwick Valley
Top Marks – 800 (1:56.32), 1,600 (4:23.01)
Chris Petraskie – Coal Township, Pa./Shamokin Area
Top Marks – High Jump (6-7)
Steve Rizio – Montville, N.J./Montville
Top Marks – 400 (49.05)
Trent Rose – Clarksville, Md./River Hill
Top Marks – 1,600 (4:28.79), 3,200 (9:34.24)
Zach Ruiz – Washington Twp., N.J./Westwood Regional
Top Marks – Shot Put (51-2), Discus (152-2)
Charlie Scales – Haverford, Pa./The Haverford School
Top Marks – 400 (50.44), 800 (1:58.23), 3,200 (9:53.04)
Ben Siciliano – Guilford, Conn./Guilford
Top Marks – 1,600 (4:19.80), 3,200 (9:44.20)
Micah Sims – Haverford, Pa./The Haverford School
Top Marks – 100 (11.01), 200 (22.12), Long Jump (22-9 ¾)
Grant Smith – Pottstown, Pa./The Hill School
Top Marks – Javelin (182-9), Shot Put (48-0), Long Jump (22-3), Discus (144-11)
Jacob Stupak – Wexford, Pa./North Allegheny
Top Marks – 1,600 (4:16.68)
Matt Vira – Glen Gardner, N.J./Voorhees
Top Marks – 1,600 (4:29.72), 3,200 (9:48.02)
Steven Walier – Holmdel, N.J./Holmdel
Top Marks – 100 (11.05), Triple Jump (44-7 ½)
James Weissenborn – Old Tappan, N.J./Northern Valley
Top Marks – 1,600 (4:20.32), 3,200 (9:32.50)           

“My coaching staff put in a tremendous amount of time to bring in a much needed large class of men,” said Donner. “With a 28-man class, we will be improving our depth quite a bit which has been one of our issues the past two years. I am very excited about this men’s class as we have some guys who will help us immediately and some others who will help us in the future as they gain some experience. This class has tremendous balance across all of the event groups. We cannot wait to get this group on campus.”