stop
All Sport Schedule
Print
DATE TEAM OPPONENT LOCATION TIME (EST) LISTEN WATCH RESULTS RELATED LINKS
Fri, Feb 2 Track (M) Scarlett & White Invitational Boston, Mass. TBA
Fri, Feb 2 Wrestling Franklin & Marshall * Lancaster, Pa. 7:30 PM
Sat, Feb 3 Track (M) Scarlett & White Invitational Boston, Mass. TBA
Sat, Feb 3 Track (W) Scarlett & White Invitational Boston, Mass. TBA
Sat, Feb 3 Track (W) Scarlett & White Invitational Boston, Mass. TBA
Bruno Classic
Sat, Feb 3 Water Polo (W) Villanova Providence, R.I. 8:00 AM
 
Sat, Feb 3 Lacrosse (M) Marist Lewisburg, Pa. 1:00 PM
Bruno Classic
Sat, Feb 3 Water Polo (W) California Baptist University Providence, R.I. 1:50 PM
 
Sat, Feb 3 Basketball (W) Lafayette * Easton, Pa. 2:00 PM Patriot League Network
Sat, Feb 3 Tennis (W) La Salle Hershey, Pa. 5:00 PM
Bruno Classic
Sat, Feb 3 Water Polo (W) McKendree University Providence, R.I. 6:30 PM
 
Sat, Feb 3 Basketball (M) Lafayette * Lewisburg, Pa. 7:00 PM Patriot League Network
Bruno Classic
Sun, Feb 4 Water Polo (W) Wagner Providence, R.I. 11:00 AM
 
Sun, Feb 4 Wrestling American * Washington, D.C. 2:00 PM
Mon, Feb 5 Basketball (M) Lehigh * Bethlehem, Pa. 7:00 PM CBS Sports Network
Wed, Feb 7 Basketball (W) Lehigh * Lewisburg, Pa. 6:00 PM Patriot League Network
Fri, Feb 9 Tennis (W) Drexel Philadelphia, Pa. 11:00 AM
Fri, Feb 9 Track (W) Bucknell Tune-Up Lewisburg, Pa. 4:00 PM
Fri, Feb 9 Track (M) Bucknell Tune-Up Lewisburg, Pa. 4:00 PM
Sat, Feb 10 Tennis (W) Wagner Easton, Pa. (Northwood Racquet Club) 10:00 AM
Bison Invitational
Sat, Feb 10 Water Polo (W) Gannon Lewisburg, Pa. 11:30 AM
 
Sat, Feb 10 Lacrosse (W) Robert Morris Moon, Pa. 1:00 PM
Sat, Feb 10 Lacrosse (M) Bryant Smithfield, R.I. 1:00 PM
Sat, Feb 10 Basketball (W) Colgate * Hamilton, N.Y. 2:00 PM Patriot League Network
Bison Invitational
Sat, Feb 10 Water Polo (W) Wagner Lewisburg, Pa. 6:30 PM
Sun, Feb 11 Water Polo (W) Siena Lewisburg, Pa. 11:00 AM
 
Sun, Feb 11 Wrestling Army West Point * Lewisburg, Pa. 2:00 PM
Mon, Feb 12 Basketball (M) Colgate * Lewisburg, Pa. 7:00 PM CBS Sports Network
Patriot League Championships
Wed, Feb 14 Swim/Dive (W) Patriot League Championships Finals Annapolis, Md. 6:00 PM
Wed, Feb 14 Swim/Dive (M) Patriot League Championships Finals Annapolis, Md. 6:00 PM
 
Wed, Feb 14 Basketball (W) Loyola (Md.) * Baltimore, Md. 7:00 PM Patriot League Network
Wed, Feb 14 Basketball (M) Loyola * Lewisburg, Pa. 7:00 PM Patriot League Network
Patriot League Championships
Thu, Feb 15 Swim/Dive (M) Patriot League Championships Prelims Annapolis, Md. 10:00 AM
Thu, Feb 15 Swim/Dive (W) Patriot League Championships Prelims Annapolis, Md. 10:00 AM
Campbell Invitational
Thu, Feb 15 Softball Campbell Bules Creek, N.C. 4:00 PM
Patriot League Championships
Thu, Feb 15 Swim/Dive (W) Patriot League Championships Finals Annapolis, Md. 6:00 PM
Thu, Feb 15 Swim/Dive (M) Patriot League Championships Finals Annapolis, Md. 6:00 PM
 
Fri, Feb 16 Track (M) Patriot League Indoor Championships Lewisburg, Pa. TBA
Fri, Feb 16 Track (W) Patriot League Indoor Championships Lewisburg, Pa. TBA
Fri, Feb 16 Tennis (W) Saint Francis (PA) Monroeville, Pa. TBA
Patriot League Championships
Fri, Feb 16 Swim/Dive (W) Patriot League Championships Prelims Annapolis, Md. 10:00 AM
Campbell Invitational
Fri, Feb 16 Softball Morehead State Bules Creek, N.C. 10:00 AM
Patriot League Championships
Fri, Feb 16 Swim/Dive (M) Patriot League Championships Prelims Annapolis, Md. 10:00 AM
Campbell Invitational
Fri, Feb 16 Softball Campbell Bules Creek, N.C. 3:00 PM
Patriot League Championships
Fri, Feb 16 Swim/Dive (W) Patriot League Championships Finals Annapolis, Md. 6:00 PM
Fri, Feb 16 Swim/Dive (M) Patriot League Championships Finals Annapolis, Md. 6:00 PM
 
Sat, Feb 17 Track (W) Patriot League Indoor Championships Lewisburg, Pa. TBA
Sat, Feb 17 Track (M) Patriot League Indoor Championships Lewisburg, Pa. TBA
Sat, Feb 17 Tennis (W) Youngstown State Boardman, Ohio TBA
Campbell Invitational
Sat, Feb 17 Softball James Madison Bules Creek, N.C. 9:00 AM
Patriot League Championships
Sat, Feb 17 Swim/Dive (M) Patriot League Championships Prelims Annapolis, Md. 10:00 AM
Sat, Feb 17 Swim/Dive (W) Patriot League Championships Prelims Annapolis, Md. 10:00 AM
Princeton Invitational
Sat, Feb 17 Water Polo (W) Chinese National Team (Exhibition) Princeton, N.J. 11:45 AM
 
Sat, Feb 17 Lacrosse (W) Hofstra Hempstead, N.Y. 12:00 PM
Sat, Feb 17 Basketball (M) Holy Cross * Worcester, Mass. 12:00 PM Patriot League Network
Sat, Feb 17 Lacrosse (M) Richmond Richmond, Va. 1:00 PM
Campbell Invitational
Sat, Feb 17 Softball Morehead State Bules Creek, N.C. 2:00 PM
 
Sat, Feb 17 Basketball (W) Holy Cross * Lewisburg, Pa. 2:00 PM Patriot League Network
Patriot League Championships
Sat, Feb 17 Swim/Dive (M) Patriot League Championships Finals Annapolis, Md. 6:00 PM
Princeton Invitational
Sat, Feb 17 Water Polo (W) New York Athletic Club (Exhibition) Princeton, N.J. 6:00 PM
Patriot League Championships
Sat, Feb 17 Swim/Dive (W) Patriot League Championships Finals Annapolis, Md. 6:00 PM
 
Sat, Feb 17 Wrestling Bloomsburg University Lewisburg, Pa. 7:00 PM
Sun, Feb 18 Track (W) Patriot League Indoor Championships Lewisburg, Pa. TBA
Sun, Feb 18 Track (M) Patriot League Indoor Championships Lewisburg, Pa. TBA
Princeton Invitational
Sun, Feb 18 Water Polo (W) Iona Princeton, N.J. 9:15 AM
Sun, Feb 18 Water Polo (W) Wagner Princeton, N.J. 2:15 PM
 
Wed, Feb 21 Lacrosse (W) Villanova Lewisburg, Pa. 4:00 PM
Wed, Feb 21 Basketball (M) Navy * Lewisburg, Pa. 7:00 PM Patriot League Network
Wed, Feb 21 Basketball (W) Navy * Annapolis, Md. 7:00 PM Patriot League Network
ECAC Championships
Fri, Feb 23 Swim/Dive (M) ECAC Championships Prelims New Brunswick, N.J. 10:00 AM
Fri, Feb 23 Swim/Dive (W) ECAC Championships Prelims New Brunswick, N.J. 10:00 AM
Seahawk Softball Classic
Fri, Feb 23 Softball Maine Wilmington, N.C. 10:00 AM
Fri, Feb 23 Softball Longwood Wilmington, N.C. 5:30 PM
ECAC Championships
Fri, Feb 23 Swim/Dive (W) ECAC Championships Finals New Brunswick, N.J. 6:00 PM
Fri, Feb 23 Swim/Dive (M) ECAC Championships Finals New Brunswick, N.J. 6:00 PM
 
Sat, Feb 24 Tennis (W) Saint Joseph's Media, Pa. TBA
ECAC Championships
Sat, Feb 24 Swim/Dive (W) ECAC Championships Prelims New Brunswick, N.J. 10:00 AM
Sat, Feb 24 Swim/Dive (M) ECAC Championships Prelims New Brunswick, N.J. 10:00 AM
 
Sat, Feb 24 Lacrosse (W) Wagner Staten Island, N.Y. 1:00 PM
Sat, Feb 24 Lacrosse (M) Colgate * Hamilton, N.Y. 1:00 PM
Sat, Feb 24 Basketball (W) American * Lewisburg, Pa. 2:00 PM Patriot League Network
Sat, Feb 24 Basketball (M) American * Washington, D.C. 2:00 PM Patriot League Network
Seahawk Softball Classic
Sat, Feb 24 Softball Maine Wilmington, N.C. 3:00 PM
Sat, Feb 24 Softball Longwood Wilmington, N.C. 5:30 PM
ECAC Championships
Sat, Feb 24 Swim/Dive (W) ECAC Championships Finals New Brunswick, N.J. 6:00 PM
Sat, Feb 24 Swim/Dive (M) ECAC Championships Finals New Brunswick, N.J. 6:00 PM
 
Sun, Feb 25 Golf (W) Kiawah Island Women's Intercollegiate Kiawah Island, S.C. (Oak Point and Osprey Point GC) All Day
ECAC Championships
Sun, Feb 25 Swim/Dive (M) ECAC Championships Prelims New Brunswick, N.J. 10:00 AM
Seahawk Softball Classic
Sun, Feb 25 Softball UNCW Wilmington, N.C. 10:00 AM
ECAC Championships
Sun, Feb 25 Swim/Dive (W) ECAC Championships Prelims New Brunswick, N.J. 10:00 AM
 
Sun, Feb 25 Tennis (W) Marist Easton, Pa. (Northwood Racquet Club) 10:30 AM
ECAC Championships
Sun, Feb 25 Swim/Dive (M) ECAC Championships Finals New Brunswick, N.J. 6:00 PM
Sun, Feb 25 Swim/Dive (W) ECAC Championships Finals New Brunswick, N.J. 6:00 PM
 
Mon, Feb 26 Golf (W) Kiawah Island Women's Intercollegiate Kiawah Island, S.C. (Oak Point and Osprey Point GC) All Day
Tue, Feb 27 Golf (W) Kiawah Island Women's Intercollegiate Kiawah Island, S.C. (Oak Point and Osprey Point GC) All Day
Patriot League Tournament
Tue, Feb 27 Basketball (M) Patriot League Tournament First Round Higher Seed TBA Patriot League Network
 
Wed, Feb 28 Basketball (W) Army West Point * West Point, N.Y. 7:00 PM Patriot League Network
Patriot League Tournament
Thu, Mar 1 Basketball (M) Patriot League Tournament Quarterfinal Higher Seed TBA Patriot League Network
TIger Clash
Fri, Mar 2 Softball Quinnipiac Towson, Md. 12:30 PM
 
Fri, Mar 2 Tennis (W) Siena Hershey, Pa. 3:00 PM
Sat, Mar 3 Track (W) ECAC Indoor Championships Boston, Mass. TBA
Sat, Mar 3 Track (M) IC4A Indoor Championships Boston, Mass. TBA
Patriot League Tournament
Sat, Mar 3 Basketball (W) First Round TBA TBA
TIger Clash
Sat, Mar 3 Softball Quinnipiac Towson, Md. 10:00 AM
Wolverine Invite
Sat, Mar 3 Water Polo (W) Long Beach State Ann Arbor, Mich. 10:50 AM
 
Sat, Mar 3 Lacrosse (W) UAlbany Lewisburg, Pa. 12:00 PM
Sat, Mar 3 Lacrosse (M) Navy * Lewisburg, Pa. 1:00 PM
TIger Clash
Sat, Mar 3 Softball St. John's Towson, Md. 2:00 PM
Wolverine Invite
Sat, Mar 3 Water Polo (W) Iona Ann Arbor, Mich. 4:10 PM
 
Sat, Mar 3 Tennis (W) Colgate * Hershey, Pa. 5:00 PM
Sun, Mar 4 Track (W) ECAC Indoor Championships Boston, Mass. TBA
Sun, Mar 4 Track (M) IC4A Indoor Championships Boston, Mass. TBA
Patriot League Tournament
Sun, Mar 4 Basketball (M) Patriot League Tournament Semifinal Higher Seed TBA CBS Sports Network
Wolverine Invite
Sun, Mar 4 Water Polo (W) Michigan Ann Arbor, Mich. 9:40 AM
Sun, Mar 4 Water Polo (W) Cal St. Northridge Ann Arbor, Mich. 12:20 PM
TIger Clash
Sun, Mar 4 Softball St. John's Towson, Md. 12:30 PM
Sun, Mar 4 Softball Towson Towson, Md. 2:00 PM
Patriot League Tournament
Mon, Mar 5 Basketball (W) Quarterfinal TBA TBA
Wed, Mar 7 Basketball (M) Patriot League Championship Higher Seed 7:30 PM CBS Sports Network
Thu, Mar 8 Basketball (W) Semifinal TBA TBA
Aztec Invitational
Sat, Mar 10 Water Polo (W) San Jose State San Diego, Calif. 8:00 AM
Sat, Mar 10 Water Polo (W) UC San Diego San Diego, Calif. 12:30 PM
 
Sat, Mar 10 Lacrosse (W) George Washington Washington, D.C. 1:00 PM
Sat, Mar 10 Lacrosse (M) Holy Cross * Worcester, Mass. 1:00 PM
Rafter Memorial Tourmament
Sat, Mar 10 Softball Kennesaw State Kennesaw, Ga. 5:30 PM
Sat, Mar 10 Softball Kennesaw State Kennesaw, Ga. 8:00 PM
Patriot League Tournament
Sun, Mar 11 Basketball (W) Championship TBA TBA
 
Sun, Mar 11 Tennis (W) Tennessee State Hilton Head, S.C. TBA
Rafter Memorial Tourmament
Sun, Mar 11 Softball IPFW Kennesaw, Ga. 10:00 AM
Sun, Mar 11 Softball IPFW Kennesaw, Ga. 10:00 AM
Aztec Invitational
Sun, Mar 11 Water Polo (W) Cal St. Northridge San Diego, Calif. 11:30 AM
Rafter Memorial Tourmament
Sun, Mar 11 Softball Belmont Kennesaw, Ga. 12:30 PM
Aztec Invitational
Sun, Mar 11 Water Polo (W) San Diego State San Diego, Calif. 3:45 PM
 
Wed, Mar 14 Golf (W) Pinehurst Women's Intercollegiate Pinehurst, N.C. (Pinehurst #8) All Day
Wed, Mar 14 -
 Sat, Mar 17
Swim/Dive (W) NCAA Championships Columbus, Ohio TBA
Wed, Mar 14 Tennis (W) George Mason Hilton Head, S.C. TBA
Wed, Mar 14 Lacrosse (W) Marist Lewisburg, Pa. 1:00 PM
Wed, Mar 14 Softball Georgia Athens, Ga. 6:00 PM
Thu, Mar 15 Golf (W) Pinehurst Women's Intercollegiate Pinehurst, N.C. (Pinehurst #8) All Day
Thu, Mar 15 Water Polo (W) Long Beach State Long Beach, Calif. 7:00 PM
Fri, Mar 16 Golf (W) Pinehurst Women's Intercollegiate Pinehurst, N.C. (Pinehurst #8) All Day
Mercer Bears Classic
Fri, Mar 16 Softball Austin Peay Macon, Ga. 11:00 AM
Fri, Mar 16 Softball Rutgers Macon, Ga. 1:15 PM
Sat, Mar 17 Softball Austin Peay Macon, Ga. 10:00 AM
 
Sat, Mar 17 Lacrosse (M) Boston University * Lewisburg, Pa. 1:00 PM
Mercer Bears Classic
Sat, Mar 17 Softball Mercer Macon, Ga. 2:30 PM
Sun, Mar 18 Softball Rutgers Macon, Ga. 11:00 AM
 
Sun, Mar 18 Lacrosse (W) American * Washington, D.C. 1:00 PM
Mon, Mar 19 Golf (W) Kingsmill Intercollegiate Williamsburg, Va. (Kingsmill Resort - River Course) All Day
Tue, Mar 20 Golf (W) Kingsmill Intercollegiate Williamsburg, Va. (Kingsmill Resort - River Course) All Day
Tue, Mar 20 Lacrosse (M) Penn Newtown Square, Pa. (Episcopal Academy) 7:30 PM
Wed, Mar 21 -
 Sat, Mar 24
Swim/Dive (M) NCAA Championships Minneapolis, Minn. TBA
Wed, Mar 21 Tennis (W) Mount St. Mary's - MD Emmitsburg, Md. 3:00 PM
Sat, Mar 24 Softball Army West Point * Becker Field 12:00 PM
Sat, Mar 24 Lacrosse (M) Loyola (Md.) * Baltimore, Md. 1:00 PM
Sat, Mar 24 Lacrosse (W) Navy * Lewisburg, Pa. 1:00 PM
Sat, Mar 24 Softball Army West Point * Becker Field 2:00 PM
Sat, Mar 24 Water Polo (W) Indiana * Loretto, Pa. 2:30 PM
Sat, Mar 24 Water Polo (W) George Washington * Loretto, Pa. 7:30 PM
Sun, Mar 25 Rowing (W) Cooper Sprints Cherry Hill, N.J. (Cooper River) 7:30 AM
Sun, Mar 25 Softball Army West Point * Becker Field 12:00 PM
Sun, Mar 25 Water Polo (W) St. Francis (Pa.) * Loretto, Pa. 2:00 PM
Tue, Mar 27 Tennis (W) Villanova Villanova, Pa. 2:30 PM
Wed, Mar 28 Lacrosse (W) Lafayette * Easton, Pa. 7:00 PM
Sat, Mar 31 Track (W) Jim Taylor Invitational Selinsgrove, Pa. TBA
Sat, Mar 31 Track (M) Jim Taylor Invitational Selinsgrove, Pa. 10:00 AM
Sat, Mar 31 Softball Holy Cross * Becker Field 12:00 PM
Sat, Mar 31 Lacrosse (M) Army West Point * West Point, N.Y. 1:00 PM
Sat, Mar 31 Lacrosse (W) Colgate * Lewisburg, Pa. 1:00 PM
Sat, Mar 31 Softball Holy Cross * Becker Field 2:00 PM
Sat, Mar 31 Water Polo (W) Mercyhurst College Lewisburg, Pa. 3:00 PM
* Conference Games

MORE FROM BISON ATHLETICS

Bucknell Hall of Fame
Bucknell Hall of Fame
Bucknell Athletics Leadership Institute
Bucknell Athletics Leadership Institute
Support the Bison Club
Support the Bison Club
Bison Athlete of the Week<br>Maggie Wyngowski (Swim & Dive)
Bison Athlete of the Week
Maggie Wyngowski (Swim & Dive)